Ból gardła czy zgaga - jak rozróżnić?
Również gardło jest strukturą, która może ulec uszkodzeniu w ramach choroby refluksowej. Ze względu na umiejscowienie struktur w bliskiej odległości oraz fizjologicznym reakcjom organizmu na żrącą substancję powstaje choroba gardła, której diagnostyka i leczenie są domeną lekarzy otorynolaryngologów.

- lek. Ewa Prokop
Wbrew fizjologii do góry
Refluks żołądkowy jest chorobą leżąca u podstawy refluksu gardłowego. Polega on na cofaniu się kwaśnej zawartości żołądka (zawarty jest w niej kwas solny - HCl) do przełyku i zachodzi przy rozluźnieniu m.in. mięśnia zwieracza dolnego przełyku. Kwaśne soki żołądkowe przemieszczają się do wrażliwego przełyku, a następnie do gardła, które jest skrzyżowaniem układu pokarmowego i oddechowego.
Ból gardła a choroba refluksowa
W niewielkich ilościach cofanie się treści żołądkowej jest możliwe nawet kilkakrotnie w czasie doby, jednak gdy dochodzi do niszczenia tkanek, konieczne jest leczenie. Objawy choroby związane są z obecnością żrących kwasów żołądkowych oraz ze zmienianiem przez nie charakteru tkanek jak w poparzeniu. Może być obecny ból zamostkowy, tzw. "zgaga", związany z drażnieniem przełyku. Często pojawiają się również objawy ze strony gardła- kaszel, ból gardła, problemy z połykaniem.
Przeczytaj: Jakie są przyczyny bólu gardła przy połykaniu?
Badanie laryngoskopowe kluczem do rozpoznania
Rozpoznanie choroby polega na badaniu przedmiotowym gardła. Zmiany mogą być bardzo różnorodne. Widoczny obrzęk, zaczerwienienie i przerost mogą jedynie sugerować istnienie refluksu. Są to jednak obrazy niespecyficzne, więc nasuwają podejrzenie tej choroby, co wymaga dalszej diagnostyki.
Polecamy: Co powoduje podrażnienie gardła?
Czy zajęty jest również układ pokarmowy?
Oprócz zaburzeń w obrębie krtani, choroba refluksowa powoduje zmiany w obrębie przewodu pokarmowego, chorobę wrzodową, uchyłki, zapalenie przełyku. Diagnostyka i leczenie wymagają więc interdyscyplinarnego postępowania.
Wieloprofilowe leczenie
Mimo że choroba ma udowodniony związek z refluksem żołądkowo-jelitowym, badania wykazały, że leczenie zmniejszające kwasowość soku żołądkowego daje mniejszą poprawę niż leczenie chirurgiczne. Oprócz wspomagania farmakologicznego stosuje się leczenie operacyjne refluksu, zwiększając wytrzymałość dolnej części przełyku.