Reklama

Przyczyny zgagi

Najczęściej wymieniane przez respondentów przyczyny zgagi to: tłuste potrawy (25%), nieregularne i zbyt obfite posiłki (23%) oraz ostre potrawy (22%).
Na tłuste potrawy, jako główną przyczynę zgagi, wskazują osoby w wieku 40–49 lat i powyżej 60 lat; o nieregularnych i zbyt obfitych posiłkach, jako czynniku wywołującym zgagę, wspominają głównie badani w wieku 15–19 lat, a ostre potrawy to główna przyczyna zgagi przede wszystkim dla badanych w wieku 20–29 lat.

Reklama

Zgaga a refluks

43% Polaków uważa, że zgaga i refluks to nie to samo, natomiast 17% badanych jest zdania, że jest to ta sama dolegliwość.
Ta obserwacja może wskazywać na poprawę świadomości zdrowotnej Polaków. Coraz więcej osób wie, że istnieje choroba refluksowa przełyku, a zgaga to tylko jeden z jej objawów, który może też towarzyszyć innym chorobom.

Walka za zgagą

Prawie połowa ankietowanych uważa, że najlepszym sposobem na walkę ze zgagą jest zmodyfikowanie diety. 1/4 respondentów uważa, że najlepszym sposobem jest pójście do lekarza, niewiele mniejszy odsetek ankietowanych wskazuje, że w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie leków bez recepty. Co ciekawe, 2/3 badanych nigdy nie zgłosiło się do lekarza w związku z pojawieniem się u nich dolegliwości wywołanych przez zgagę. W porównaniu jednak z rokiem 2011, w 2012 o 9% wzrósł odsetek Polaków, którzy w związku ze zgagą zgłosili się do lekarza – najczęściej internisty, a w następnej kolejności gastrologa. Kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni odwiedzają lekarza, by pozbyć się dolegliwości wywoływanych przez zgagę.
Dla ogółu respondentów biorących udział w badaniu najważniejsze cechy idealnego leku to szybkie i bezpieczne działanie. W dalszej kolejności to możliwość przyjmowania leków tego typu przez kobiety ciężarne i karmiące piersią. Badani, którzy nie są zadowoleni ze sposobu działania leków mających zwalczać zgagę, jako główne powody niezadowolenia wskazują: 1% skuteczności, zbyt długi czas oczekiwania na efekty działania leku oraz skutki uboczne takich leków.
Zobacz też: Ratunku zgaga!

Uciążliwość zgagi

Czterech na pięciu Polaków, którzy w swoim życiu mieli zgagę, ocenia, że jest ona uciążliwa. Dla blisko co trzeciego badanego – jest ona bardzo uciążliwa. W 2012 roku, w porównaniu z 2011, zwiększył się odsetek badanych, dla których zgaga jest uciążliwa. O 6% wzrósł odsetek odpowiedzi „bardzo uciążliwa”, a o 1% odsetek odpowiedzi „raczej uciążliwa”. Wśród Polaków, którzy mieli w swoim życiu zgagę, zdecydowana większość (81%) przyznaje, że ma ona wpływ na pogorszenie się ich samopoczucia. 74% badanych twierdzi, że przez zgagę musi uważać, na to co je i unikać niektórych potraw. Dla 60% respondentów objawy zgagi mają wpływ na ich pracę, uniemożliwiając np. koncentrację.

Reklama

Bądźmy czujni

Pamiętajmy, że tylko lekarz właściwie oceni, czy konieczne są dodatkowe badania (w szczególności gastroskopia), postawi pewną diagnozę i doradzi jaką strategię leczenia przyjąć. Leki dostępne bez recepty w większości przypadków niepowikłanej zgagi mogą być podstawowym leczeniem, ale pod warunkiem wcześniejszego postawienia diagnozy i wyeliminowania objawów wskazujących na chorobę o złym rokowaniu (tzw. objawów alarmowych np. chudnięcia, trudności z połykaniem, anemii).
Źródło: materiały prasowe multiPR/JM
Zobacz też: Zgaga - palący problem

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Reklama
Reklama
Reklama