Czyszczenie zębów zmniejsza ryzyko zawału serca?
Badania dowiodły, że osoby po 50. roku życia, które przeszły głębokie oczyszczanie zębów są mniej narażone na zawał lub udar mózgu w ciągu najbliższych 7 lat niż ich rówieśnicy – czytamy na healthnews.com w artykule „Do clean teeth protect against heart disease?”

Oczyszczanie zębów obejmuje usunięcie płytki nazębnej tworzącej się na powierzchni szkliwa oraz oczyszczenie kieszeni przy dziąsłach. Płytka tworzona jest przez bakterie, które powodują choroby dziąseł. O ile najnowsze badania nie potwierdzają jednoznacznie wpływu czyszczenia zębów na choroby serca, to nawiązują do badań, które dowiodły, że istnieje zależność między zdrowiem dziąseł, a zdrowiem serca.
Zakażenia bakteryjne, które utrzymują się przez dłuższy okres czasu powodują stan zapalny w naczyniach krwionośnych, co może wpływać na zwiększenie ryzyka chorób serca i udaru.
W badaniu wzięło udział ponad 22 tysięcy Tajwańczyków, w wieku 50 lat lub więcej. Tajwański program ochrony zdrowia finansuje oczyszczanie zębów bez względu na choroby dziąseł. Rezultaty były zaskakujące: okazało się, że wśród osób czyszczących zęby 1,6% doznało ataku serca, a 8,9% miało wylew, podczas gdy w grupie kontrolnej 2% osób miało atak serca i 10% miało udar. Naukowcy jednak zaznaczają, że nie mieli pełnych informacji na temat pochodzenia, zwyczajów, wagi, przyzwyczajeń kulinarnych i trybu życia badanych osób.
Naukowcy apelują, żeby dbać o stan jamy ustnej dla jej zdrowia, a być może przy okazji odbędzie się to z korzyścią dla naszego serca.
Zobacz też: Szczepionka na raka mózgu wydłuża życie o kilka miesięcy
Źródło: healthnews.com/kr