Dekalog alergika
Odczuwasz objawy alergii? A może Twoje dziecko zaczęło nagle skarżyć się na wodnisty katar, świąd nosa lub oczu bądź suchy kaszel? Dowiedz się gdzie zgłosić się po pomoc, jak wygląda leczenie i jak przeciwdziałać alergii na co dzień.

- Kampania Wyprzedź Wiosnę
Kiedy do lekarza?
Rodzice powinni zgłosić się do alergologa lub pulmonologa już przy pierwszych objawach mogących wskazywać na istnienie pyłkowicy u dziecka, tj. gdy zauważą u niego wodnisty katar, świąd nosa, nasilone kichanie, świąd i łzawienie oczu, suchy kaszel po kontakcie z alergenami (bazie, spacer po kwitnącej łące).
Zobacz też: Czego powinni unikać alergicy?
Co dalej?
Każde dziecko mające objawy pyłkowicy musi być zdiagnozowane i powinno mieć wykonane badania alergologiczne (testy skórne, badanie poziomu IgE specyficznego) w celu potwierdzenia alergii i ustalenia rodzaju alergenów (pyłków), na które jest uczulone, i ograniczenia kontaktu z alergenami.
Rodzice powinni znać wyniki badań dziecka, ustalić z lekarzem sposób postępowania i eliminacji alergenu z otoczenia dziecka. Rodzice powinni zapoznać się z kalendarzem pylenia roślin na danym terenie.
Zobacz też: Dlaczego warto diagnozować alergię?
Z alergią na co dzień
Po kontakcie z alergenem należy umyć ręce (unikać pocierania nosa i swędzących oczu), po spacerze zmienić odzież, wykapać się i umyć włosy.
W okresach pylenia pokój dziecka nie powinien być bezpośrednio wietrzony, również pościel wystawiana na powietrze powinna być zabezpieczona przed kontaktem z alergenami pyłkowymi.
Dziecko powinno być pod stałą opieką poradni alergologicznej, gdzie po przeprowadzonej diagnostyce i ustaleniu rozpoznania lekarz specjalista zleci konieczne leczenie farmakologiczne i ustali dalsze postępowanie z dzieckiem. Zapytaj o możliwość odczulania dziecka (immunoterapia).
Należy pamiętać, że zleconego leczenia nie wolno przerywać na własna rękę, można go modyfikować jedynie po konsultacji z lekarzem. Jeżeli objawy uczulenia są szczególnie gwałtowne, towarzyszy im kaszel, duszność lub wystąpi gorączka rodzice powinni zgłosić się natychmiast do lekarza, bez oczekiwania na często odległy termin wizyty specjalistycznej.