Embolizacja naczyń - co oznacza i kiedy jest stosowana?
Naczynia chorują w ten sposób, że wymagają albo udrożnienia i wykonania niefuzjologicznych połączeń, albo zaczopowania. Krwawienie, tętniak czy naczyniak nie są jedynymi stanami, gdzie stosuje się embolizację. Kiedy jeszcze wykonuje się zamknięcie naczynia?

Embolizacja naczyń jest to zamknięcie naczynia specjalnymi środkami. Wykorzystuje się ją w celu odcięcia tkanki od unaczynienia, na przykład w guzach nowotworowych. Znajduje zastosowanie w leczeniu wad naczyniowych, zatrzymywania krwotoków czy zmian pourazowych.
Jak to wygląda?
Polega to na wprowadzeniu cewnika do patologicznego miejsca w naczyniu, na przykład tętniaka lub naczyniaka. Za pomocą tego cewnika podaje się substancje płynne, na przykład specjalne kleje, gąbki żelatynowe czy 95% alkohol etylowy, lub specjalne spirale czy balony. Materiał wykorzystywany do embolizacji ma duży wpływ na skuteczność i ewentualne powikłania zabiegu. Ocenia się, że skuteczność zabiegu wynosi około 80-90%. Jednym z powikłań jest przemieszczenie się wprowadzonego materiału wewnątrz tętnicy oraz uszkodzenie naczynia. Warto pamiętać, że środki stosowane w embolizacji są traktowane przez organizm człowieka jako ciało obce. Stąd organizm reaguje na jego obecność tak, jak na przykład na obecność bakterii czy wirusów. Pojawia się miejscowy wzrost temperatury i ból w miejscu zabiegu. Dolegliwości te powinny ustąpić po około 2-3 dniach. Jest to tak zwany zespół poembolizacyjny, który nie pozostawia trwałych następstw.
Przeczytaj: Dlaczego powstają tętniaki?
Kiedy stosuje się embolizację?
Embolizacja może być elementem większej operacji lub samodzielną metodą. Zabiegi te stosuje się głównie w leczeniu tętniaków, na przykład zlokalizowanych na tętnicach mózgowych, a także naczyniaków, przetok tętniczo-żylnych i innych wad układu naczyniowego. Są to patologie, które niosą wysokie ryzyko krwawienia, a wynaczyniona krew jest toksyczna dla tkanki mózgowej i powoduje nieodwracalne obniżenie jej funkcji.
Embolizacja ma też zastosowanie w leczeniu nowotworów. Wykonywana jest u pacjentów, którzy mają duże rozmiary guza i nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego. Ta metoda może być wykorzystana w nowotworach, które są silnie unaczynione. Pomimo że zabieg ten nie prowadzi do obumarcia całego guza i wyleczenia, to pozwala na zmniejszenie wymiarów guza, dolegliwości bólowych i ograniczenie liczby krwawień. Sprawia to, że nowotwór rośnie wolniej. Pozwala to na wydłużenie i polepszenie jakości życia takiego pacjenta. Czasem materiał wprowadzany do naczyń jest połączony z lekami przeciwnowotworowymi, na przykład cytostatykami.
Polecamy: Jak działają cytostatyki?