Reklama

Jak leczyć osteoporozę?

Leczenie osteoporozy obejmuje:

Reklama
  1. Zwalczanie i/lub unikanie czynników ryzyka.
  2. Stosowanie leków poprawiających masę kostną.
  3. Zapobieganie upadkom.

Właściwa dieta kluczem do sukcesu

Aby leczenie osteoporozy okazało się skuteczne należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie dostarczanie organizmowi niezbędnej ilości wapnia w pożywieniu i prawidłowe jego wchłanianie. Czasowo można uzupełnić niedobory tego pierwiastka stosując suplementację w postaci tabletek czy preparatów wielowitaminowych, jednak na dłuższą metę niezbędne jest ustalenie odpowiedniego, bogatego w wapń jadłospisu. Łączna dawka wapnia powinna wynosić 1000 – 1200 mg na dobę. W celu zapewnienia prawidłowego wchłaniania tego pierwiastka w przewodzie pokarmowym konieczne jest dostarczanie organizmowi także odpowiedniej ilości witaminy D lub jej aktywnych metabolitów.

Leki zwiększające masę kostną

Istnieje kilka grup leków wykorzystywanych w leczeniu osteoporozy. Wyboru dokonuje się indywidualnie w przypadku każdego pacjenta. W celu zwiększenia masy kostnej stosuje się leki z grupy bisfosfonianów, estrogeny, kalcytoninę oraz selektywne modulatory receptorów estrogenowych.
Bisfosfoniany są uznawane za jedne z najskuteczniejszych leków. Ich działanie skutkuje zahamowaniem utraty, a nierzadko nawet zwiększeniem masy kostnej, i, co za tym idzie, zmniejszoną częstością złamań. Ta grupa leków jest szczególnie zalecana dla mężczyzn oraz osób z osteoporozą o charakterze wtórnym (np. jako wynik długotrwałego leczenia steroidami). W zależności od konkretnego preparatu, bisfosfoniany przyjmuje się raz na tydzień lub raz na miesiąc. W przypadku złej tolerancji leków doustnych i wystąpienia działań niepożądanych, pod postacią nudności, wymiotów lub owrzodzeń żołądka można rozważyć stosowanie leków w postaci okresowych wstrzyknięć dożylnych.
Czytaj także: Kto najczęściej choruje na zwyrodnienie stawów?
Terapia hormonalna – estrogenowa – stosowana u kobiet po menopauzie pozwala na zachowanie masy kostnej na odpowiednim poziomie. Jednak mimo swojej skuteczności, stosowanie estrogenów związane jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia incydentów zakrzepowo-zatorowych, raka endometrium (błony śluzowej macicy) i raka piersi.
Leki z grupy selektywnych modulatorów receptorów estrogenowych (SERM) są stosowane u kobiet po menopauzie, u których stosowanie estrogenów jest zbyt ryzykowne. Tej grupy leków nie stosuje się u mężczyzn, chociaż najnowsze wyniki badań są obiecujące.
Kalcytonina, hormon produkowany przez tarczycę, wpływa na zwiększenie masy kostnej w nieco mniejszym stopniu niż bisfosfoniany, dlatego stosuje się ją u osób z przeciwwskazaniami do tych ostatnich.
Polecamy: Jak usunięcie prostaty wpływa na aktywność seksualną?

Reklama

Niezbędny jest ruch!

Poza leczeniem farmakologicznym, postępowanie w osteoporozie obejmuje cały szereg działań mających na celu ogólną poprawę kondycji pacjenta, sprawności poruszania się, siły mięśniowej oraz zapobieganie upadkom.
Leczenie osteoporozy jest procesem długotrwałym, wymaga od pacjenta zdyscyplinowania i ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich.

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!