Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Świerzb - leczenie domowe
  2. Octenisept na świerzb
  3. Mąka ziemniaczana na świerzb
  4. Olejek z drzewa herbacianego na świerzb
  5. Kurkuma na świerzb
  6. Zioła na świerzb
  7. Kąpiel w zimnej i ciepłej wodzie na świerzb
  8. Świerzb - leczenie octem
  9. Higiena w leczeniu świerzbu

Świerzb to choroba wywoływana przez pasożyta zwanego świerzbowcem ludzkim. Jej charakterystycznym objawem jest świąd nasilający się w nocy i w czasie kąpieli, oraz wykwity skórne w postaci krostek, grudek, pęcherzyków. Wbrew wielu opiniom świerzb nie jest tylko chorobą przenoszoną drogą płciową i nie jest wcale rzadkim problemem - występuje powszechnie. Chociaż narażone są najbardziej osoby bezdomne lub przebywające w skupiskach ludzkich, np. domach opieki. Leki stosowane w przebiegu świerzbu mają postać maści i kremów (większość z nich jest na receptę). Terapii powinni poddać się wszyscy domownicy, nawet ci, którzy nie mają objawów choroby. Leczenie można uzupełnić, stosując domowe sposoby walki ze świerzbem.

Świerzb - leczenie domowe

Domowe leczenie świerzbu zmniejsza świąd i niekiedy pomaga szybciej pozbyć się pasożytów. Może też działać przeciwzapalnie i aseptycznie. Domowe sposoby na świerzb testowane były przez ludzi od czasów starożytnych, ponieważ ta choroba towarzyszy człowiekowi niemal od zawsze. Zarazić się można przez bezpośredni kontakt z chorą skórą lub pośrednio (np. korzystając z tych samych ręczników, pościeli, sprzętów).

Octenisept na świerzb

Niektórzy na forach internetowych polecają Octenisept na świerzb. Jest to popularny bakteriobójczy i dezynfekujący płyn stosowany na skórę. Ma bardzo szerokie zastosowanie, jest zalecany przede wszystkim na rany i zakażenia. Jest to jednak lek i powinien być stosowany zgodnie ze wskazaniami zawartymi w ulotce, a te nie obejmują leczenia świerzbu. Skuteczniejsze w zwalczaniu świerzbu będą 10% maść siarkowa lub benzoesan beznylu (płyn na skórę), polecane przez lekarzy.

Mąka ziemniaczana na świerzb

Mąka ziemniaczana (skrobia ziemniaczana) jest tanim i łatwo dostępnym środkiem, który przyspiesza regenerację skóry i działa przeciwświądowo. Można ją stosować na podrażnienia i stany zapalne skóry oraz zmiany typu atopowego. Mąka ziemniaczana może złagodzić podrażnienie i swędzenie wywołane świerzbem.

Olejek z drzewa herbacianego na świerzb

Olejek z drzewa herbacianego trzeba wmasowywać w zmiany skórne. Warto także dodawać go do kąpieli (ok. 40 kropelek na wannę wody). Olejek herbaciany ma właściwości kojące i antybakteryjne. Zmniejszy ryzyko powstania nadkażeń w miejscu zadrapań.

Kurkuma na świerzb

Szklankę sproszkowanej kurkumy zmieszaj ze szklanką mąki i szklanką mleka (musi powstać gładka papka). Taką masą pokrywaj chore miejsca. Po 40 minutach spłucz ciepłą wodą. Zabieg powtarzaj przez 7 kolejnych dni. Kurkuma zmniejszy stan zapalny wywołany przez świerzb. Kurkuma nie usunie jednak przyczyny choroby, czyli pasożytów.

Zioła na świerzb

Przemywaj skórę kilka razy dziennie ciepłymi naparami z babki wąskolistnej, piołunu lub kminku. Te zioła zmniejszają świąd, który dokucza przy świerzbie.

Kąpiel w zimnej i ciepłej wodzie na świerzb

Po codziennej kąpieli, oblewaj skórę raz ciepłą raz zimną wodą. Takie działanie zmniejszy świąd i ułatwi regenerację skóry.

Świerzb - leczenie octem

Wiele osób na świerzb poleca ocet. Według internetowych porad trzeba dwa razy dziennie przez dwa tygodnie wmasowywać rozcieńczony ocet spirytusowy w ciało (omijając błony śluzowe). Dodatkowo na miejsca, w których są zmiany charakterystyczne dla świerzbu, poleca się okłady z octu. Ta metoda może być jednak bardzo niebezpieczna, szczególnie jeśli zastosuje się czysty ocet, bez jego rozcieńczania. Stosowanie octu bezpośrednio na skórę może powodować podrażnienia, a nawet powstawanie blizn. Nie polecamy metody leczenia świerzbu octem.

Higiena w leczeniu świerzbu

Chociaż nie brakuje opinii, że przy świerzbie powinno się unikać mycia, to jednak jest zupełnie odwrotnie. Bardzo ważne jest zachowanie higieny i codzienne mycie ciała. Konieczne jest wypranie bielizny i najlepiej wszystkich ubrań w wysokiej temperaturze. Trzeba również wysprzątać cały dom - umyć sprzęty, meble, podłogi z użyciem ciepłej wody i detergentów.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 30.05.2017.
Reklama

Czytaj także:
Swędzące plecy – przyczyny i metody leczenia
Domowe sposoby na swędzenie skóry – 5 skutecznych metod
Swędzenie skóry - przyczyny i leczenie
Swędzenie stóp – przyczyny i sposoby leczenia

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!