Reklama

Tzw. usunięcie migdałków może się odbyć podczas dwóch rodzajów zabiegów: tonsillotomii, w czasie której tylko częściowo usuwa się przerośnięte migdałki lub przerośnięty migdałek lub tonsilektomii (polega na całkowitym wyłuszczeniu migdałków podniebiennych). Niezależnie od tego, na jaki rodzaj operacji zdecyduje się lekarz, w każdym przypadku konieczne jest zastosowanie specjalistycznej diety po zabiegu. Co można więc jeść po usunięciu migdałków?

Reklama

Dieta od razu po zabiegu

Po operacji zwykle przez kilka godzin wskazana jest dieta płynna ze względu na duże ryzyko nudności i wymiotów. Jeśli tego typu komplikacje nie wystąpią, dość szybko wskazane jest przejście na dietę półpłynną.

Jej głównymi składnikami powinny być kasze podawane w postaci kleików, kisiele, budynie, pszenne pieczywo moczone w ciepłym mleku, zupy kremy o łagodnych smakach, przeciery warzywno-owocowe (ale nie z kwaśnych składników!).

Kilka dni po zabiegu

Niektóre dzieci nawet 24 godziny po operacji doskonale się już czują. Wówczas ich dietę można wzbogacić o papki bogate w białko. Warto podawać malcowi gęste kleiki, puree ziemniaczane z dodatkiem masła i gotowanego żółtka, pasty jajeczne i rybne, koktajle mleczno-owocowe, mleko i jego przetwory, zupy kremy, zmiksowane lub przetarte owoce i warzywa, pulpety z sosami, ryż i makaron z lekkim sosem.

Wraz z ustępowaniem objawów ze strony gardła należy stopniowo powracać do normalnej konsystencji posiłków. Przez kolejne kilka dni nadal jednak nie wolno podawać dziecku potraw o intensywnych smakach: kwaśnym, słonym, pikantnym.

Kwestia lodów

Po operacji usunięcia migdałków dużą ulgę przynoszą schłodzone posiłki (nie wolno podawać dziecku bardzo ciepłych dań, bo grozi to wystąpieniem krwotoku!). Warto więc serwować dziecku zimne koktajle, jogurt oraz... lody. Z tymi ostatnimi jednak nie przesadzajmy, bo są kaloryczne i zawierają sporo cukru. Najlepiej schładzają gardło sorbety. Są w tej materii skuteczniejsze niż lody na bazie mleka.

Polecamy!
Jak wygląda adenotomia - zabieg usunięcia trzeciego migdałka?
Jaka jest funkcja migdałów podniebiennych

Reklama

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Reklama
Reklama
Reklama