Mamy bliźniaków rodzą większe "pojedyncze" dzieci
Brytyjscy badacze doszli do zaskakujących wniosków na temat ciąż mnogich. Raport opracowany na podstawie czterdziestoletnich badań informuje, że matki bliźniaków rodzą większe pojedyncze dzieci. Ten sam trend występuje w sytuacji, gdy narodziny jednego dziecka poprzedzały ciążę mnogą - czytamy w serwisie BBC News.

Ciąża występująca w przypadku jednoczesnego rozwoju w macicy więcej niż jednego zarodka stanowi ogromne ryzyko zarówno dla matki, jak i dla potomstwa. Narodziny większego dziecka w wyniku kolejnej ciąży może być sposobem, w jaki natura dąży do wynagrodzenia tego ryzyka.
Przeprowadzone na terenie Gambii badania wykazały również, że waga urodzeniowa pojedynczego dziecka ma związek z tym, w jakiej porze roku przyszło na świat. W Gambii pora urodzajna i sucha występują naprzemiennie. Podczas urodzaju w wyniku pojedynczych ciąż poprzedzających ciąże mnogie, rodziły się dzieci cięższe o 226 g. od noworodków pochodzących z rodzin, w których nie przyszły na świat bliźnięta. Z kolei pojedyncze dzieci urodzone po bliźniakach ważyły o 134 g więcej niż potomstwo kobiet, które nigdy nie rodziły bliźniąt. Natomiast wśród noworodków przychodzących na świat w porze suchej nie zanotowano znaczących różnic.
Niewykluczone, że zaobserwowane różnice wagi urodzeniowej to jeden z mechanizmów doboru naturalnego. Potrzeba jednak dalszych badań porównawczych, polegających na zestawieniu z innymi gatunkami, w celu stwierdzenia, czy ta tendencja jest stała w przyrodzie.
Być może za opisywane zjawisko jest odpowiedzialny hormon IGF (insulinopodobny czynnik wzrostu), o którym od dawna wiadomo, że ma związek z wagą urodzeniową u ludzi. Substancja ta reguluje tempo rozwoju płodu, a jej wysokie stężenie w organizmie matki prowadzi do wielokrotnego jajeczkowania w tym samym cyklu, co skutkuje ciążą mnogą.
Polecamy też: Muzyka w walce z rakiem
Źródło: BBC/np