Multimedia – wszystko o uzależnieniach
Nie moglibyśmy żyć bez multimediów. Jesteśmy, już na starcie, "uzależnieni" od telewizji, telefonów komórkowych, komputera, internetu, które znacznie ułatwiają nam życie. Gdy ilość godzin, spędzonych przy internecie, grach on-line czy przed telewizorem przekracza pewną granicę, a my zaniedbujemy inne obowiązki – można mówić o poważnym uzależnieniu.

- Redakcja zdrowie.wieszjak.pl
Uzależnienie od internetu i komputera
Coraz więcej młodych ludzi przedkłada wirtualne znajomości nad znajomości w świecie rzeczywistym, coraz bardziej się od nich uzależniając. Po czym poznać uzależnienie od internetu oraz komputera? W jakie sposób leczyć tego typu zaburzenia?
Czytaj: Moje dziecko jest uzależnione od internetu i komputera – co robić?
Fonoholizm: uzależnienie od telefonu
Trudno w to uwierzyć, ale Polacy piszą najwięcej sms-ów ze wszystkim Europejczyków. Bez telefonu komórkowego w kieszeni czujemy się jak bez ręki. Kiedy potrzeba korzystania z telefonu zmienia się w uzależnienie?
Czytaj: Fonoholizm – uzależnienie od telefonu
Telemania: uzależnienie od telewizji
Telewizja często zastępuje ognisko domowe. W niektórych domach TV „przygrywa” podczas rodzinnego obiadu, wykonywania codziennych czynności, w chwilach odpoczynku – słowem, cały czas. Czy telewizor powinien być ciągle włączony? Czy to nam szkodzi?
Zobacz: Telemania – czy jesteś uzależniony od telewizji?
E-hazard i uzależnienie od audiotele
Gry hazardowe na ekranie nie różnią się stopniem ryzyka od gier w kasynie czy salonie gier. Ryzyko uzależnienia od hazardu jest równie wysokie. Jak e-hazard (np. wideoloterie), lotto i audiotele mogą negatywnie wpłynąć na nasze życie?
Polecamy: E-hazard i audiotele – granie na ekranie
Siecioholizm: uzależnienie od Internetu
Dotyka zwłaszcza osób, które nie pracują z komputerem, a internet jest dla nich formą rozrywki. Na siecioholizm, czyli uzależnienie od internetu, jest narażone aż 30% internautów. Zespół odstawienia, czyli okres niekorzystania z internetu, jest w ich wypadku równie bolesny co u innych nałogowców.
Przeczytaj: Siecioholizm, czyli uzależnienie od internetu
MMORPG, czyli uzależnienie od gier online
Word of Warcraft – najsławniejsza na świecie gra online rpg, czyli internetowa rozgrywka w klimatach fantasy, z podziałem na role oraz możliwością stworzenia i doskonalenia własnej postaci – to również jedno z najbardziej znanych multimedialnych uzależnień, które doczekało się już stworzenia własnych klinik odwykowych.
Czytaj też: Massive multiplayer – czy MMORPG wysysa z ciebie życie?