Niedosłuch – kiedy można mu zaradzić?
Twój telewizor, radio grają coraz głośniej? Coraz częściej prosisz rozmówców o powtórzenie wypowiedzi? Sprawdź, czy przyczyną nie jest niedosłuch przewodzeniowy - zaburzenie transmisji (przewodzenia) dźwięku z środowiska zewnętrznego do ucha wewnętrznego (ślimaka). Jakie są przyczyny tego schorzenia? Jak wygląda diagnoza i leczenie?

- Agata Muła
Przyczyny
Niedosłuch przewodzeniowy to zaburzenie transmisji (przewodzenia) dźwięku z środowiska zewnętrznego do ucha wewnętrznego (ślimaka).Powstaje na skutek zmian chorobowych lub ciał obcych zlokalizowanych w przewodzie słuchowym zewnętrznym lub uchu środkowym.
Wśród przyczyn, które doprowadzają do jego powstania należy wymienić:
- Wysiękowe zapalenie ucha środkowego.
- Perforację błony bębenkowej.
- Zatkanie ucha przez czop woskowinowy (tak zwany cerumen).
Nie bagatelizujmy niepokojących objawów
Na świecie około 500 milionów osób doświadcza problemów ze słuchem. Dotyczą one najczęściej osób w podeszłym wieku, które nie zdają sobie sprawy, że rozpoczynając leczenie odpowiednio wcześnie, mogą temu zaradzić. Tymczasem, wraz z rozwojem schorzenia, coraz trudniej doprowadzić do odzyskania pełnej zdolności słyszenia.
Polecamy: Co powinniśmy wiedzieć o woskowinie?
Chorzy z niedosłuchem przewodzeniowym skarżą się przede wszystkim na pogorszenie słyszenia, szczególnie w zakresie niskich dźwięków. Doskonale rozumieją mowę w hałasie oraz nie mają problemów z rozmowami telefonicznymi. Niedosłuchowi towarzyszą często dokuczliwe szumy uszne oraz sporadycznie wycieki z ucha (w przebiegu przewlekłego zapalenia ucha środkowego).
Wraz z rozwojem niedosłuchu zaczynają zanikać dźwięki, osoba chora prosi rozmówców o powtarzanie wypowiadanych słów oraz nastawia głośność radio czy telewizora na coraz wyższy poziom.
Pierwszy krok na drodze leczenia
Diagnostyka ubytków słuchu obejmuje zebranie wywiadu z pacjentem, badanie przedmiotowe oraz badania audiologiczne. Na podstawie wyników audiometrii tonalnej oraz audiometrii mowy laryngolog oceni stan narządu słuchu oraz postawi prawidłowe rozpoznanie.
Podstawowe badanie słuchu trwa około 10 minut i jest całkowicie bezbolesne. Zwykle polega ono na potwierdzaniu słyszalności dźwięku poprzez naciśnięcie przycisku w chwili, gdy usłyszymy sygnał.
Niektóre typy niedosłuchu przewodzeniowego mogą być uleczalne (między innymi przez płukanie ucha, leczenie operacyjne lub farmakologiczne).
Niestety, istnieje grupa trwałych i nieuleczalnych przewodzeniowych ubytków słuchu. Zaleca się wtedy zastosowanie aparatów słuchowych lub implantów ślimakowych.
Czytaj również: Aby życie stało się lepsze - implanty ślimakowe
Jeśli zaobserwujesz, że Twoja zdolność słyszenia ulega pogorszeniu, natychmiast zgłoś się do lekarza specjalisty. Wczesne rozpoczęcie leczenia pomoże Ci zachować perfekcyjny słuch na dłużej.