Poroże jeleni źródłem komórek macierzystych
Badacze z wrocławskiej Akademii Medycznej udowodnili, że w porożu jeleni są obecne komórki macierzyste, a także udowodnili ich właściwości, które mogą być wykorzystane w kosmetologii i medycynie regeneracyjnej. Wrocławscy badacze jako pierwsi wykorzystali do badań komórek macierzystych poroża jeleni.

Dr hab. Marek Cegielski, lekarz weterynarii z Akademii Medycznej we Wrocławiu, wspomina, że przypadkowo natknął się na artykuł o właściwościach poroża jeleni. Okazało się, że to jeden z najszybszych rosnących organów, jego przyrost może wynosić nawet dwa centymetry na dobę, co jest fenomenem w świecie biologii.
Najpierw podczas corocznej pielęgnacji jeleni szlachetnych we Wrocławiu pobrano wycinek. Następnie w Akademii Medycznej rozpoczęto badania. Jak podkreśla dr Cegielski z każdym etapem badań badacze byli coraz bardziej zaskakiwani. Jak twierdzi prof. dr hab. Marek Bochnia okazało się, że komórki pochodzące z poroża jeleni nie uczulają ani nie są odrzucane.
Komórki macierzyste pochodzące z poroża stymulują inne komórki do podziału i wytwarzania białek, dają możliwość różnicowania i odnawiania komórek, które uległy zniszczeniu.
Działanie regeneracyjne polega na odbudowie i odmłodzeniu komórek, które uległy uszkodzeniu w trakcie choroby lub naturalnie się starzeją. Jak wskazują wyniki badań komórki te mogą aktywizować i przywracać naturalną prawidłową funkcję. Dalsze badania wskazały, że po dodaniu do homogenatu z komórek do kremu lub maści, łagodzi podrażnienia, zmniejsza uczucie świądu. Największy wpływ zaobserwowano w tkance kostnej, chrzęstnej i nabłonkowej, ale komórki macierzyste poroża jeleni mogą być wykorzystywane w innych tkankach i mięśniach, co będzie sprawdzane w dalszych badaniach.
Polecamy: Rak wykrywany w oddechu
Źródło: wyborcza.pl, 18.12.2011/esz