RZS – sprawdź, czy spełniasz kryteria
Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą o trudnym do rozpoznania początku. Dlatego zostały przyjęte jednoznaczne założenia przez Amerykańską Szkołę Reumatyczną, które są obecnie obowiązującymi kryteriami służącymi rozpoznaniu i kwalifikacji tej choroby. Zobacz, czy możesz mieć reumatoidalne zapalenie stawów.

Sprawdź, czy spełniasz kryteria
Rozpoznanie reumatoidalnego zapalenia stawów oparte jest na spełnieniu kryteriów, wyznaczonych przez Amerykańską Szkołę Reumatyczną.
Do kryteriów należą:
- Sztywność poranna stawów, rozumiana jako sztywność poranna w stawach i wokół nich, która trwa co najmniej 1 godzinę do momentu znacznej poprawy ruchomości stawów.
- Zapalenie trzech lub więcej stawów, czyli obrzęk lub wysięk w trzech stawach, stwierdzany w tym samym czasie.
- Zapalenie stawów ręki, czyli wystąpienie objawów zapalnych w co najmniej jednym stawie.
- Systematyczne zapalenie stawów, czyli pojawienie się zapalenia stawów np. obydwu dłoni w tym samym czasie.
- Guzki reumatoidalne.
- Obecność czynnika reumatoidalnego.
- Zmiany radiologiczne, czyli obecność nadżerek i osteoporozy okołostawowej zajętych stawów w przednio-tylnym radiogramie ręki lub nadgarstka.
Spełnienie 4 z 7 powyższych kryteriów pozwala na rozpoznanie choroby. Kryteria od 1 do 4 muszą trwać co najmniej przez 6 tygodni.
U 50% chorych w początkowym okresie choroby brak jest typowych zmian radiologicznych, czyli nadżerek i osteoporozy. Wskaźniki ostrej fazy, a więc białko CRP i OB. mogą być tylko nieznacznie podwyższone.
U 30-35% chorych nie wykrywalny jest w surowicy krwi czynnik reumatoidalny klasy IgM.
Czytaj też: Zespół cieśni nadgarstka – rehabilitacja
Przy ustaleniu rozpoznania należy wykonać szereg badań poza badaniem ogólnolekarskim i badaniami rutynowymi, a mianowicie:
- Badanie na obecność czynnika reumatoidalnego, przeciwciał przeciwjądrowych.
- Niezbędny może okazać się proteinogram, posiewy krwi i moczu w przypadku stanów gorączkowych u chorego w celu wykluczenia innych przyczyn tego stanu.
- By sprawdzić wydolność nerek, wskazane jest wykonanie badania ogólnego moczu, klirensu kreatyniny.
- W celu potwierdzenia występowania złogów amyloidu niezbędne jest pobranie biopsji dziąsła lub odbytnicy.
Aby ocenić zajęcie narządów wewnętrznych przez chorobę, powinno zostać wykonane USG jamy brzusznej i badanie radiologiczne klatki piersiowej.
Chorzy powinni zostać objęci szczególną opieką lekarską i mieć wykonywane badania okresowe, by śledzić postęp choroby w celu modyfikacji leczenia.
Polecamy: Kiedy należy wykonać badanie moczu?