USA: Wzrost przypadków udaru w czasie ciąży
Według amerykańskich lekarzy znacząco wzrosła liczba kobiet, które doświadczyły udaru w czasie ciąży. Jak podaje magazyn Stroke liczba przypadków wzrosła z 4 085 w latach 1994-05 do 6 293 w latach 2006-07 – czytamy w raporcie BBC.

Przypuszcza się, że na taki bieg spraw miały wpływ dodatkowe czynniki ryzyka obok już znanych, czyli: otyłości, choroby serca czy cukrzycy.
Stowarzyszenie Udaru Mózgu wyraziło swoje zaniepokojenie tak wysokim wzrostem. Ciąża jest oczywistym czynnikiem obciążającym wystąpienia udaru mózgu.
Badanie porównywało zbiór danych z ponad 1 000 szpitali w dwóch okresach czasu: 1994-1995 i 2006-2007.
Podczas samego okresu ciąży odsetek kobiet, które dostały udaru zwiększył się o 47%, wzrastając z 0,15 do 0,22 udarów na 1 000 porodów. W 12 tygodni po urodzeniu wskaźnik ten wzrósł z 0,12 do 0,22 udarów na 1 000 porodów, czyli o 83%.
Dr Eleny Kuklina - przewodnicząca badania z ramienia amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w Atlancie (CDC) – twierdzi:,,Jestem zaskoczona rozmiarem wzrostu, który jest wzrostem znaczącym. Będziemy musieli przyjrzeć się bliżej tym wynikom”.
Zdaniem naukowców oba czynniki – wysokie ciśnienie krwi i choroba serca -,,wyjaśniają prawie wszystkie przyczyny wzrostu” w liczbie udarów po urodzeniu.
Dr Kuklina:,,Obecnie coraz więcej kobiet już na początku ciąży jest obarczona czynnikami ryzyka zwiększającymi prawdopodobieństwo wystąpienia udaru takimi jak: otyłość, przewlekłe nadciśnienie, cukrzyca czy uwarunkowane genetycznie wady serca. Stąd, skoro już sama ciąża jest czynnikiem ryzyka, współistnienie każdego z innych czynników podwaja ryzyko wstąpienia udaru”.
Podobny trend obserwuje się również w Wielkiej Brytanii.
Dr Sharlin Achmed, pośrednik w badaniu z ramienia Stowarzyszenia Udaru Mózgu, twierdzi:,,Wyniki badania są dla nas bardzo niepokojące. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety planujące założenie rodziny jeszcze przed zajściem w ciążę dbały o swoje zdrowie z największą troską”.
Polecamy: Kto jest zagrożony udarem mózgu?
Źródło: BBC/ar