Reklama

pierwsze objawy cukrzycy

Fot. Fotolia

Reklama

Kto może zachorować na cukrzycę?

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, spowodowaną zaburzoną produkcją i działaniem insuliny w komórkach trzustki. Insulina z kolei jest hormonem, który obniża poziom cukru we krwi, a objawem jej nieprawidłowego funkcjonowania jest podwyższony poziom cukru glukozy we krwi.

„W Polsce coraz więcej ludzi choruje na cukrzycę, obecnie szacuje się, że jest to ok. 3 mln. Wpływ na rozwinięcie się choroby mają zarówno czynniki środowiskowe, jak i odziedziczone predyspozycje genetyczne. Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która dotyka nie tylko osoby starsze, ale może pojawić się już w bardzo wczesnym wieku i zachorować na nią mogą zarówno noworodki, niemowlęta, dzieci, jak i osoby aktywne, w sile wieku” – podkreśla diabetolog Grupy LUX MED.

„Dlatego tak ważne jest baczne obserwowanie swojego organizmu i właściwa, systematyczna kontrola” – mówi dr n. med. Ismena Głowania, diabetolog Grupy LUX MED.

Zobacz także: Jak wcześnie rozpoznać cukrzycę?

Jakie są pierwsze objawy cukrzycy?

Cukrzyca jest niepozornie zaczynającym się schorzeniem. Pierwsze objawy cukrzycy są najczęściej niezauważalne i mogą być bagatelizowane przez chorych.

Początkowo można zauważyć, m.in.:

  • zmniejszenie masy ciała,
  • wzmożone pragnienie,
  • wielomocz,
  • osłabienie i wzmożoną senność,
  • stany zapalne narządów moczowo-płciowych.

„Niestety do zmian cukrzycowych i nieprawidłowego funkcjonowania organizmu często prowadzić mogą niewłaściwe nawyki tj. brak aktywności fizycznej czy niezdrowe odżywianie” – dodaje dr n. med. Ismena Głowania, diabetolog Grupy LUX MED.

Źródło: Materiały prasowe

Reklama

Zobacz także: Ładunek glikemiczny – jak go wyliczyć?

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!