Ostrożnie z aspiryną
W przypadku bólu i gorączki najczęściej sięgamy po aspirynę, nie zdając sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń, występujących w wyniku jej działań niepożądanych.

- Karolina Brzeska
Oto najczęściej występujące objawy niepożądane stosowania aspiryny bez wskazań lekarskich.
• Dolegliwości żołądkowe – w większości przypadków dochodzi do niegroźnego podrażnienia żołądka, jednak nie można go lekceważyć, gdyż w konsekwencji może ono doprowadzić do owrzodzenia lub krwawienia.
• Zaostrzenie astmy – aspiryna blokuje wytwarzanie prostaglandyn, odpowiedzialnych za utrzymywanie płuc rozprężonych, przez co dochodzi do zwężenia dróg oddechowych.
• Zespół Reye’a – jest to choroba, podczas której dochodzi do obrzęku mózgu i odkładania tłuszczu w wątrobie.
• Interakcja z lekami – jeśli jesteśmy w trakcie kuracji innymi lekami, przed zażyciem aspiryny należy skonsultować się z lekarzem, gdyż np. wzmaga ona działanie warfaryny – środku rozrzedzającego krew.
• Zaostrzenie udaru krwotocznego – aspiryna nie powoduje udarów krwawych, w których dochodzi do przerwania naczynia i krwawienia do mózgu, ale posiada właściwości rozrzedzające krew, które mogą pogorszyć krwawienie, dlatego nie powinno się jej zażywać przez długi czas, chyba że tak zalecił lekarz.