Przyspiesza odchudzanie, chroni przed cukrzycą i uspokaja. Co warto wiedzieć o morwie białej?
Zarówno owoce, jaki i liście morwy białej wykazują właściwości lecznicze i profilaktyczne. Jest to roślina jadalna i na ogół bezpieczna, jednak w niektórych przypadkach powoduje skutki uboczne i należy stosować ją ostrożnie.

Spis treści:
- Morwa biała – właściwości lecznicze
- Czy morwa biała jest szkodliwa?
- Jaka dawka morwy białej jest bezpieczna?
Morwa biała – właściwości lecznicze
Morwa biała to roślina pochodząca z Chin. Owoce morwy białej są jadalne, mają różne kolory: od białego, przez różowy, po ciemnofioletowy. Można jeść je surowe, zrobić z nich sok lub przetwory. Podobnie jak liście stanowią składnik suplementów, w tym syropów lub mieszanek ziołowych.
Morwa biała jest stosowana w celach leczniczych od dawna. Ceniona jest przede wszystkim za to, że stabilizuje poziom glukozy we krwi i zmniejsza wchłanianie cukru. Nie dziwi więc fakt, że jest polecana w diecie osób z cukrzycą typu 2 (dalej przeczytasz o możliwym zagrożeniu) oraz na odchudzanie.
W badaniach wyciągi z morwy białej wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwlękowe i rozluźniające mięśnie. Morwa biała usuwa wolne rodniki i zapobiega uszkodzeniom wywołanym przez stres oksydacyjny, co jest zasługą dużego udziału antyoksydantów.
W medycynie naturalnej morwa biała jest polecana na:
- bezsenność,
- cukrzycę typu 2,
- miażdżycę,
- nowotwory,
- infekcje,
- mokry kaszel,
- gorączkę,
- zapalenie stawów,
- choroby neurodegeneracyjne,
- obrzęki przy cukrzycy i chorobach układu moczowego.
Roślina wyróżnia się przede wszystkim bogatym zasobem składników przeciwutleniających (najwyższe stężenie występuje w liściach i korzeniach), ale nie tylko to zasługuje na uwagę.
Liście morwy białej zawierają:
- flawonoidy (w tym kwercetynę),
- witaminę C,
- beta-karoten,
- żelazo,
- cynk,
- wapń,
- fosfor,
- magnez.
Owoce morwy białej także są źródłem cennych związków, z których można wyróżnić duże stężenie potasu i antocyjanów.
Czy morwa biała jest szkodliwa?
Standaryzowany ekstrakt z liści morwy białej jest uznany przez Agencję ds. Żywności i Leków za „ogólnie bezpieczny”. Badania toksyczności ekstraktu z morwy białej również nie wykazały, aby związki zawarte w tej roślinie działały toksycznie. Jednak po podaniu dużych dawek u myszy zauważono obniżoną czujność, apatię i zaburzenia poruszania się. Należy też dodać, że wyizolowany z liści morwy związek o nazwie chalkon posiada średnie działanie cytotoksyczne. Ilość w roślinie nie jest jednak na tyle znaczna, by powodować problemy zdrowotne u człowieka.
Morwa biała w niektórych przypadkach może być szkodliwa. Z dużą ostrożnością roślinę powinny stosować osoby chore na cukrzycę, które przyjmują insulinę, ponieważ spożywanie rośliny może prowadzić do nadmiernego i groźnego obniżenia poziomu cukru we krwi.
Morwa biała może wchodzić w interakcje z innymi lekami, np. benzodiazepinami, barbituranami, lekami przeciwdepresyjnymi oraz obniżającymi cholesterol, a także lekami stosowanymi na dnę moczanową.
Zazwyczaj ludzie nie zgłaszają dolegliwości po zjedzeniu morwy. Jednak w rzadkich przypadkach roślina może powodować działania niepożądane:
- biegunki,
- wzdęcia,
- zaparcia,
- zawroty głowy,
- reakcje uczuleniowe u osób nadwrażliwych na jej składniki.
Nie wiadomo, jak morwa biała wpływa na kobiety ciężarne oraz karmiące, dlatego niektórzy specjaliści odradzają stosowanie tej rośliny w tym czasie.
Jaka dawka morwy białej jest bezpieczna?
W leczeniu cukrzycy lub wysokiego cholesterolu stosuje się 1 g proszku z liści morwy 3 razy dziennie. Morwa biała jest uważana za ogólnie bezpieczną dla ludzi, jeśli sproszkowane liście są przyjmowane doustnie do 5 tygodni. Istnieje nadal zbyt mało doniesień na temat długotrwałego stosowania morwy białej, aby można było określić dopuszczalną dawkę.
White Mulberry, Drugs.com,
White Mulberry, Rxlist.com,
U.S. Food and Drug Administration, FDA.
Czytaj także:
Czy kurkuma szkodzi nerkom? Poznaj właściwości i skutki uboczne tej wyjątkowej przyprawy
Czy można jeść surową cukinię?
Trujące owoce cisu – co zrobić w przypadku połknięcia?
Surowy czosnek szkodzi – właściwości i skutki uboczne czosnku
Nalewka z kwiatów czarnego bzu – czy jest trująca? Jak ją zrobić, by nie szkodziła?