Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Czym są odleżyny i jak się je leczy?
  2. Mąka ziemniaczana na odleżyny – właściwości
  3. Mąka ziemniaczana na odleżyny – jak stosować?
  4. Inne domowe sposoby na odleżyny

Czym są odleżyny i jak się je leczy?

Odleżyna to przewlekłe uszkodzenie skóry i tkanek pod skórą wskutek miejscowego niedokrwienia wywołanego uciskiem lub tarciem. Odleżyny rozwijają się zazwyczaj u chorych pozostających długotrwale w pozycji leżącej.

W zależności od stopnia zaawansowania odleżyny mogą wyglądać inaczej, rozwijają się szybko: początkowo to blednący pod wpływem ucisku rumień na skórze, następnie powstaje nieblednący rumień. Przy braku leczenia tworzą się pęcherze, coraz większe i głębsze rany, z owrzodzeniami, a nawet martwicą. Głębokie rany odleżynowe mogą sięgać nawet do kości.

Leczenie odleżyn polega na stosowaniu specjalnych opatrunków, kremów i maści. Opatrunki na odleżyny utrzymują właściwe środowisko rany, nie przylegają do chorego miejsca, jednocześnie odprowadzają nadmiar wysięku, tkanki martwiczej i chronią przed bakteriami. Mają też wiele innych zalet i to one są polecane w przypadku odleżyn. Czasami rany wymagają leczenia chirurgicznego.

Mąka ziemniaczana na odleżyny - czy może być stosowana, jakie ma właściwości?

Mąka ziemniaczana to popularny, stosowany przez nasze babcie środek na odparzenia, potówki, podrażnienia i inne zmiany skórne. Działa wysuszająco i łagodząco. Mąki ziemniaczanej nie można używać na rany odleżynowe. Może być pomocna przy odparzeniach oraz bardzo łagodnych odleżynach, bez ran, tylko wtedy, gdy skóra jest zarumieniona, a zaczerwienienie blednie pod wpływem nacisku. Jeśli skóra nie blednie, pojawiają się rany czy owrzodzenia, konieczne jest stosowanie wyłącznie preparatów przepisanych przez lekarza do leczenia odleżyn. Najlepiej odleżynom zapobiegać i od początku stosować zalecane przez specjalistę metody profilaktyki i leczenia.

Mąka ziemniaczana na odleżyny - jak stosować?

Odparzenia lub łagodne odleżyny bez rany można posypać niewielką ilością mąki ziemniaczanej i umożliwić dostęp powietrza do tego miejsca. W rezultacie w ciągu kilku godzin skóra powinna stać się bledsza a pieczenie mniej dokuczliwe. Należy uważać, żeby nie sypać zbyt dużej ilości mąki. Jeśli objawy nie ustępują lub nasilają się, trzeba zaprzestać stosowania mąki i skontaktować się z lekarzem.

Niektórzy polecają kąpiel z dodatkiem mąki ziemniaczanej na odleżyny. Ma to za zadanie złagodzić podrażnienie i zaczerwienie skóry. W tym celu 6 łyżek mąki trzeba dokładnie rozmieszać w litrze zimnej wody, następnie dodać do 3 litrów wrzącej wody i energicznie mieszać, żeby nie powstały grudki. Masę o gładkiej konsystencji przelać do wanny z wodą. Kąpiel powinna trwać 5-10 minut. Po niej wystarczy osuszyć ciało delikatnie czystym ręcznikiem.

Inne domowe sposoby na odleżyny

Na łagodne odleżyny oprócz mąki ziemniaczanej niektórzy polecają inne domowe środki: miód, oliwę czy olej z rokitnika. Z domowych sposobów jednak najbardziej bezpieczne są działania, które zapobiegają odleżynom:

  • Zmieniaj pozycję ciała chorego maksymalnie co 2-3 godziny.
  • Stosuj sprzęty przeciwodleżynowe (materac przeciwodleżynowy, poduszka przeciwodleżynowa, podkłady).
  • Naciągaj dobrze prześcieradło oraz wygładzaj piżamę chorego.
  • Stosuj sprzęty odciążające, takie jak np. krążki pod łokcie, kolana, wałki.
  • Utrzymuj skórę czystą i suchą.
  • Pamiętaj o prawidłowej toalecie ciała – ciepła woda, mydło pH 5,5 i dokładne osuszanie (przez dotyk, a nie pocieranie), mycie po każdym zanieczyszczeniu.
  • Unikaj stosowania jednocześnie środków natłuszczających i pudrów.
  • Delikatnie masuj i oklepuj skórę zgodnie z zaleceniami specjalisty.
  • Stosuj dietę bogatą w białko, kwasy omega, witaminy A, E i witaminy C oraz cynk, które wspomagają procesy gojenia i regeneracji.

Odleżyny są poważnymi uszkodzeniami skóry i szybko postępują, dlatego, zamiast sięgać po domowe metody, lepiej zaufać lekarzowi i stosować sprawdzone, nowoczesne produkty lecznicze na odleżyny.

Reklama

Czytaj także:
Jak wygląda zakażenie rany - objawy [ZDJĘCIA] i leczenie
Obalamy mity: czy woda utleniona jest dobra do przemywania ran? Lepszy środek mamy prawie zawsze pod ręką
Domowe sposoby na oparzenia. Jak skutecznie uśmierzyć ból?

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!