Reklama

Czym jest folia termiczna?

Inne nazwy folii termicznej to:

Reklama
  • folia NRC,
  • folia izotermiczna,
  • koc ratunkowy,
  • koc przeciwwstrząsowy.

Jest ona cienką metalizowaną płachtą wykonaną z tworzywa sztucznego. Stanowi jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia apteczki samochodowej. Jej typowe wymiary wynoszą 210x160 cm, a waga 62 g. Po złożeniu ma wielkość kartki A6.
Folia NRC ma swoje zastosowanie w ratownictwie, turystyce, wspinaczce – w tym w ekstremalnych warunkach. Jej zastosowanie zmniejsza ryzyko możliwości wychłodzenia organizmu.

Wychładzanie organizmu, czyli sytuacja kryzysowa

Człowiek dzięki temu, że jest organizmem homotermicznym, jest w stanie utrzymywać stałą temperaturę ciała, jeżeli temperatura otoczenia wynosi od 0 do 50°C. Przetrwanie w niższych temperaturach możliwe jest m.in. dzięki odzieży.
Utrata ciepła z organizmu może odbywać się w wyniku parowania, przewodzenia, konwekcji lub promieniowania cieplnego:

  • parowanie polega na poceniu się;
  • przewodzenie, inaczej nazywane kondukcją, następuje w momencie kontaktu ciała z zimniejsza powierzchnią;
  • konwekcja polega na oddawaniu przez organizm ciepła podczas ruchu powietrza wokół powierzchni ciała;
  • promieniowanie cieplne (krótkofalowe i długofalowe) polega na wymianie energii z otoczeniem.

Szczególnej ochrony przed utratą ciepła potrzebują osoby, które uległy zaburzeniom mechanicznym, które mogą być wywołane przez chorobę, uraz lub chirurgiczną interwencję i wymagają– nawet w temperaturze, w jakiej organizm człowieka nie potrzebuje dodatkowej ochrony – regulacji z zewnątrz (przez izolację termiczną, chłodzenie lub ogrzewanie).

Zobacz też: Jak wykonać sztuczne oddychanie?

Jak odpowiednio użyć koca ratunkowego?

W zależności od tego, czy poszkodowany potrzebuje ochrony przed wychłodzeniem organizmu czy przed jego przegrzaniem, folii używa się w nieco inny sposób.
Aby zapewnić poszkodowanemu ochronę przed wyziębieniem, należy przykryć go w taki sposób, by folia kolorem srebrnym przylegała do ciała, a kolorem złotym była zwrócona do góry. Złota metalizacja została skonstruowana tak, by pochłaniała promienie cieplne i przekazywała je do wnętrza.
Aby zapewnić poszkodowanemu ochronę przed przegrzaniem (np. przy udarze słonecznym), należy przykryć go w taki sposób, by kolorem złotym folia przylegała do ciała, a kolorem srebrnym do góry. Srebrna metalizacja odbija ciepło i nie pozwala mu przeniknąć do ciała umieszczonego pod nią.

Dlaczego warto mieć folię termoizolacyjną?

Główne zalety folii termoizolacyjnej to:

  • ochrona organizmu zarówno przed wychłodzeniem, jak i przed przegrzaniem organizmu;
  • niska cena (mimo że jest ona przeznaczona do jednorazowego użytku);
  • prosta technika okrywania (srebrna strona do ciała – ochrona przed utratą ciepła, złota strona do ciała – ochrona przed przegrzaniem organizmu);
  • niewielkie rozmiary.
Reklama

Zobacz też: Jak założyć opatrunek uciskowy?

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!