Reklama

Czy chory jest świadomy?
Każdy pacjent z urazem musi zostać zbadany. Ocena stanu takiej osoby często rozpoczyna się jeszcze przed wydobyciem go z samochodu. W pierwszym etapie najważniejsza jest ocena stanu świadomości i drożności dróg oddechowych. Bowiem brak własnego oddechu nakazuje niezwłoczne wydobycie z samochodu i rozpoczęciu akcji reanimacyjnej.
Polecamy: Jak stosować pozycje boczną ustaloną?
Stabilizacja szyi
Kierujący akcją powinien podejść do poszkodowanego z przodu, aby nie odwrócił on głowy w celu zobaczenia ratownika, bowiem może to spowodować pogłębienie istniejących uszkodzeń odcinka szyjnego rdzenia kręgowego.
W każdym przypadku, gdy mechanizm urazu sugeruje współistnienie urazu kręgosłupa szyjnego, drugi ratownik od razu, delikatnie, ale stanowczo, stabilizuje szyję. Jeżeli szyja lub głowa nie znajduje się w osi ciała, a chory zgłasza ból przy próbie jej wyprostowania, należy ją unieruchomić w pozycji zastanej.
Skala AVPU
Kierujący akcją powinien przedstawić się poszkodowanemu, następnie poinformować, że jest członkiem zespołu ratunkowego i spytać, co się stało. Odpowiedź uzyskana od chorego dostarcza informacji na temat stanu świadomości i drożności dróg oddechowych.
Jeśli odpowiedź jest niezadowalająca, powinno się ocenić stan świadomości za pomocą prostej skali AVPU. Gdzie poszczególne litery oznaczają: A (alert) – przytomny, V (verbal) – reaguje na głos, P (pain) – reaguje na bodźce bólowe, U (unresponsive) – nie reaguje na żadne bodźce. Ostatnia literka oznacza głębokie zaburzenia świadomości.
Skala śpiączki Glasgow
Ocenę neurologiczną przeprowadza się na podstawie skali śpiączki Glasgow. W skali tej ocenia się następujące elementy: otwieranie oczu, odpowiedź słowną, odpowiedź ruchową. Każdy z nich ma przyporządkowane odpowiednie parametry i punktację.
Suma punktów z tych trzech kategorii mówi o stanie neurologicznym chorego. Jeśli po zsumowaniu otrzymuje się 8 punktów lub mniej, oznacza to niezadowalający stan neurologiczny i wymaga zaintubowania chorego.
Uszkodzony rdzeń kręgowy
Ocena neurologiczna obejmuje także zbadanie czy chory może poruszać palcami rąk i stóp oraz czy czuje dotyk na kończynach. Jakiekolwiek zaburzenia w tych badaniach mogą świadczyć o uszkodzeniu rdzenia kręgowego.
Sprawdza się ponadto źrenice, zwracając uwagę na ich wielkość, symetryczność, kształt i reakcje na światło.
Gdy chory straci przytomność
W każdym przypadku zmiany stanu świadomości należy oznaczyć stężenie glukozy we krwi oraz dokonać odczytu saturacji z krwi puls oksymetru, który bada stopień wysycenia hemoglobiny tlenem.
Polecamy: Udar mózgu - jak udzielić pomocy?
Ocena neurologiczna podobnie jak badanie urazowe powinny być powtarzane do momentu przewiezienia pacjenta do szpitala. Jakiekolwiek zmiany należy odnotować.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!