Ablacja endometrium fot. Adobe Stock

Ablacja endometrium – wskazania i cena zabiegu [OPINIA LEKARZA]

„Ablację endometrium wykonuje się za pomocą różnych metod: lasera, elektrody koagulującej lub pętli elektrycznej” – wyjaśnia ginekolog dr Tomasz Basta.
Marta Słupska / 20.02.2019 13:32
Ablacja endometrium fot. Adobe Stock

Ablacja endometrium to zabieg, który przeprowadza się u kobiet, które nie planują dzieci i u tych, które są w wieku okołomenopauzalnym. U większości pacjentek przynosi znaczącą poprawę, bywa jednak, że u niektórych wymaga powtórzenia.

Zabieg ma na celu wypalenie endometrium i stosuje się go, gdy kobieta doświadcza nieprawidłowych krwawień macicznych, a inne metody leczenia, takie jak hormonoterapia, zawodzą. Ablacja endometrium jest alternatywą dla zabiegu usunięcia macicy. Zanim się ją przeprowadzi, należy upewnić się, czy w obrębie narządu nie ma żadnych zmian patologicznych.

Na czym polega? Ile kosztuje jego wykonanie? Na pytania odpowiada dr n. med. Tomasz Basta – ginekolog z krakowskiej Intima Clinic.

Co to jest endometrium?

Na czym polega ablacja endometrium?

Dr Tomasz Basta: Ablacja endometrium polega na całkowitym i trwałym jego skoagulowaniu (wypaleniu). Pod wpływem wysokiej temperatury ulega ono zniszczeniu. Wykonuje się ją za pomocą różnych metod: lasera, elektrody koagulującej lub pętli elektrycznej.

Jakie są wskazania do tego zabiegu?

Wskazaniem są częste, nawracające i nieprawidłowe krwawienie z macicy, występujące szczególnie w okresie okołomenopauzalnym. Zabieg przeprowadza się po wcześniejszym wykonaniu biopsji endometrium w celu wykluczenia zmian nowotworowych w obrębie jamy macicy i sprawdzeniu, czy pacjentka nie ma mięśniaków lub polipów. Ablacja endometrium powinna być wykonywana w przypadku nieskuteczności innych, mniej inwazyjnych metod.

Kiedy nie można jej przeprowadzić?

Zabiegu nie wykonuje się, kiedy jest podejrzenie lub potwierdzenie nowotworu macicy.

Ablacja nie jest również wykonywana u kobiet, które planują zajście w ciążę, ponieważ usunięcie śluzówki macicy powoduje brak miesiączek i niepłodność.

Czy zabieg jest bolesny?

Nie, jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, więc jest bezbolesny dla pacjentki.

Jaka jest cena zabiegu?

Ablację endometrium można wykonywać na NFZ. Ceny za zabieg wykonywany prywatnie wahają się w zależności od kliniki, średnio jest to ok. 2000-3000 zł.

Zobacz też:
To musisz wiedzieć o endometriozie
Czy cienkie endometrium wyklucza ciążę?

dr Tomasz BastaEkspert: dr n. med. Tomasz Basta – absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach. Założyciel krakowskiej Intima Clinic (www.intimaclinic.pl) zajmujące się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!