Anoreksja - choroba ciała i umysłu

Anoreksja - choroba ciała i umysłu
Anoreksja jest bardzo poważną chorobą obejmującą nie tylko ciało, lecz także psychikę. Nieleczona może doprowadzić do śmierci... Większość ludzi słysząc słowo „anoreksja” wyobraża sobie przeraźliwie chude ciało młodej dziewczyny. Jednak anoreksja dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn bez względu na wiek.
/ 17.10.2012 11:44
Anoreksja - choroba ciała i umysłu

Jak dowodzą badania coraz częściej na anoreksję zapadają chłopcy, którzy podążając nowymi trendami, pragną uzyskać jak najszczuplejszą sylwetkę. Zdaniem specjalistów  w ostatnich latach mężczyźni są znacznie bardziej podatni na tę chorobę. W 2007 roku, profesor James Hudson był głównym autorem słynnego badania na temat zaburzeń odżywiania w Stanach Zjednoczonych. Odkryto, że średnio jedna osoba na cztery spośród cierpiących na anoreksję lub bulimię była mężczyzną, co zaprzeczyło założenie, że jedynie 10% ludzi z zaburzeniami odżywiania to mężczyźni.

W przebiegu anoreksji dochodzi nie tylko do znaczących zmian w organizmie, lecz także w psychice chorej osoby. W zależności od tego ile trwa choroba i jak duży jest spadek masy ciała, pojawiają się kolejne następstwa. Istotny jest także fakt, że wyleczenie anoreksji nie powoduje odwrócenia wszystkich negatywnych efektów, część z nich to po prostu trwałe skutki głodówki.

Zobacz też: Jak zapobiegać zaburzeniom odżywiania?

Nieleczona anoreksja prowadzi do poważnego osłabienia organizmu. Narządy bez odpowiedniej dawki witamin i budulca, nie są w stanie poprawnie funkcjonować, pojawia się anemia oraz poważne osłabienie serca. Anoreksja kończy się śmiercią z wycieńczenia, ustaniem akcji serca, zawałem serca, niekiedy nawet samobójstwem. W najlepszym wypadku dochodzi jedynie do zachwiania funkcji życiowych, skrajnego wyniszczenia, zaniku menstruacji, zmian dermatologicznych.

Leczenie anoreksji, odkrytej w odpowiednim momencie, może zakończyć się sukcesem. Jednak tak jak w przypadku depresji, należy wystrzegać się środowisk mających negatywny wpływ i poddawać się kontroli lekarskiej do końca życia. Pamiętajmy, że anoreksja wykryta i leczona zbyt późno może skończyć się śmiercią, a w najlepszym przypadku, lekarze mogą jedynie uśmierzyć ból i przedłużyć na trochę życie pacjenta.

Polecamy: Co łączy anoreksję i schizofrenię?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA