Arytmia - objawy, diagnoza, leczenie

Arytmia fot. Fotolia
Spokojne i zdrowe bije miarowo. Niestety, nie zawsze jednak tak się dzieje. Warto wiedzieć, jak objawia się arytmia i jak sobie z nią radzić.
Agnieszka Czechowska / 18.04.2016 12:27
Arytmia fot. Fotolia

Zwykle działa jak zegar. Uderza, wybijając wyrównany stały rytm wyznaczany przez tzw. węzeł zatokowy (miejsce znajdujące się w prawym przedsionku). To właśnie tam powstają impulsy elektryczne, które stymulują serce do skurczów. Czasami jednak  ta nasza wewnętrzna elektrownia zawodzi. Skutek? Rytm serca zaczyna niebezpiecznie przyspieszać lub przeciwnie staje się zbyt wolny.

Skąd ten problem?

Zaburzenia rytmu serca nie są chorobą samą w sobie, a objawem innego schorzenia lub wady. Do arytmii może prowadzić m.in.:

  • miażdżyca naczyń wieńcowych,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • wady zastawek,
  • astma,
  • nadciśnienie,
  • niedobory minerałów,
  • nadczynność tarczycy,
  • gorączka,
  • stres.

Zaburzenia rytmu mogą się pojawić również po nadużyciu alkoholu, kawy, a nawet czarnej herbaty.

Objawy arytmii

Arytmia nie zawsze daje od razu o sobie znać. Czasem wysyła tak subtelne sygnały, że łatwo je zignorować. Bo któż z nas zwraca uwagę np. na delikatnie uczucie przelewania w klatce piersiowej czy szybsze niż dotychczas męczenie się? Pewnie niewielu. Zlekceważyć nie da się już natomiast intensywnego kołatania serca czy utraty przytomności. W takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa wizyta w szpitalu.

Arytmiom może towarzyszyć również:

Dość często pojawiają się też zawroty głowy. Co istotne, objawy takiego samego rodzaju arytmii  mogą być rożne u innych osób, dlatego każde podejrzenie, że z sercem dzieje się coś niedobrego, powinno być wyjaśnione u kardiologa.

Diagnostyka

Do specjalisty nie dostaniesz się jednak bez skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. On może ci również zlecić EKG, które pokaże aktualny rytm serca. Kardiolog skieruje cię także na echo serca (czyli USG tego organu) oraz badanie metodą Holtera (będzie rejestrowało zapis EKG przez całą dobę).  Niekiedy niezbędne może się okazać cewnikowanie i pomiar napięcia elektrycznego wewnątrz serca.

Skuteczne leczenie arytmii

Leczenie arytmii uzależnione jest od rodzaju zaburzeń pracy serca. Terapia jest najskuteczniejsza, jeśli przyczyna choroby jest rozpoznana i możliwa do usunięcia (np. leczenie choroby niedokrwiennej serca, choroby zastawek, unormowanie nadciśnienia tętniczego, wahań hormonalnych). Nie zawsze jednak jest to wykonalne. Wówczas stosuje się leki stabilizujące pracę serca. W niektórych przypadkach konieczne jest także elektryczne ustawienie serca (tzw. kardiowersja elektryczna).

Zabieg wykonuje się w krótkiej narkozie – do klatki piersiowej przystawia się urządzenie, które  uspokaja pracę serca. W leczeniu arytmii, dla której charakterystyczne są przyspieszenia akcji serca, stosuje się również zabieg ablacji – przez żyłę udową lub szyjną wsuwane są cienkie rurki, zwane koszulkami naczyniowymi, poprzez które do określonych miejsc w sercu wprowadza się elektrody niszczące podłoże arytmii (miejsce w którym powstają nieprawidłowe impulsy elektryczne).  
W przypadku chorych z nawracającą i ciężką arytmią możliwe jest także wszczepienie specjalnego urządzenia regulującego rytm serca.

Warto przeczytać również:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA