niedociśnienie powoduje bóle głowy fot. Adobe Stock

Jak podnieść niskie ciśnienie krwi? (5 niezawodnych sposobów)

Czujesz się zmęczona lub senna, męczą cię kołatanie serca i zawroty głowy? To może być niedociśnienie. Poznaj kilka prostych rad, dzięki którym poczujesz się lepiej.
/ 23.04.2019 10:21
niedociśnienie powoduje bóle głowy fot. Adobe Stock

Rodzimy się z niskim ciśnieniem, które z wiekiem wzrasta. Jednak nie u wszystkich wystarczająco. Choć niskie ciśnienie nie jest tak groźne jak nadciśnienie, lepiej go nie lekceważyć.

Hipotonia to stan, gdy skurczowe ciśnienie krwi jest poniżej 100 mm Hg. Zazwyczaj dotyka kobiety, młode dziewczyny i sportowców. Na szczęście zwykle nie wymaga leczenia, jednak może wiązać się z nieprzyjemnymi objawami. Jak rozpoznać niskie ciśnienie i z nim żyć?

Czym jest niedociśnienie?

Z hipotonią mamy do czynienia, gdy wartość ciśnienia krwi nie przekracza 90/60 mm Hg. Schorzenie to można podzielić na trzy rodzaje:

 1. Niedociśnienie pierwotne, które jest najczęściej spotykane. Miewają je głównie młode kobiety. Prawdopodobną przyczyną jest wrodzona wiotkość ścian naczyń krwionośnych, które są za mało napięte i nie stawiają wystarczającego oporu przepływającej krwi. Powoduje to obniżenie ciśnienia, niedokrwienie tkanek i związane z tym dolegliwości.
 2. Niedociśnienie wtórne, występujące jako powikłanie innych chorób: układu krążenia, niektórych chorób układu nerwowego, np. w chorobie Parkinsona, niedoczynności tarczycy, cukrzycy. Leczenie tych chorób normuje ciśnienie.
 3. Niedociśnienie ortostatyczne związane z szybką zmianą pozycji (np. z leżącej na siedzącą) lub długim staniem. Doświadczają go osoby z prawidłowym ciśnieniem, a nawet nadciśnieniem. Przyczyną są zaburzenia w regulacji krążenia pojawiające się przy zmianie pozycji ciała i w efekcie spadku ciśnienia.

Jak wybrać dobry ciśnieniomierz?

Jakie są objawy niskiego ciśnienia?

Do najczęstszych symptomów zaliczamy:

 • stałe osłabienie,
 • zmęczenie,
 • senność,
 • brak energii życiowej,
 • niemożność wykonywania długotrwałego wysiłku,
 • bóle i zawroty głowy,
 • kołatania serca,
 • szumy uszne,
 • zaburzenia widzenia,
 • ziębnięcie, zwłaszcza kończyn.

Niskie ciśnienie może być związane z labilnością emocjonalną, depresją, spowolnieniem procesów myślowych, zaburzeniami koncentracji i pamięci. Może też występować duszność, zwiększona potliwość czy większa wrażliwość na ból.

Objawy charakterystyczne dla hipotonii powinny skłonić do wizyty u lekarza, żeby rozstrzygnąć, jaki charakter ma choroba. W postawieniu diagnozy pomaga analiza moczu, morfologia krwi, EKG, USG serca.

Jeśli badania wykażą, że hipotonia jest wtórna, trzeba leczyć chorobę, która ją powoduje. Niedociśnienia pierwotnego nie trzeba leczyć. Leki podaje się tylko wtedy, gdy ciśnienie drastycznie się obniża. Warto wiedzieć, że z wiekiem dolegliwości zmniejszą się, a hipotonicy żyją dłużej.

W jaki sposób można podnieść ciśnienie?

Jeśli podczas mierzenia ciśnienia zauważyliśmy, że mamy hipotonię, a szczególnie, jeśli taki wynik pojawia się u nas regularnie, warto działać. Na szczęście zazwyczaj pomogą w tym przypadku proste działania, które nie wymagają stosowania leków.

Ciśnienie krwi można podnieść poprzez modyfikację diety i niewielką zmianę stylu życia. Co jest najbardziej wskazane, a czego unikać?

1. Dieta obniżająca ciśnienie

W diecie niskociśnieniowca powinny znaleźć się produkty pełnoziarniste (kasze, makarony, pieczywo), które zawierają węglowodany złożone. Związki te są dłużej trawione, dzięki czemu następuje stały dopływ energii w postaci glukozy. To chroni przed nagłymi skokami i spadkami poziomu cukru we krwi, które mogą być odpowiedzialne za omdlenia.

Osoby z niskim ciśnieniem mogą pozwolić sobie na dodatek soli do wody, która zatrzymując płyn w organizmie lekko podniesie ciśnienie.

2. Zioła do picia

Pożądane efekty podniesienia ciśnienia można uzyskać, pijąc napary z ziela tasznika pospolitego, ziela tymian­ku, liści mięty pieprzowej, ziela majeranku ogrodowego, ziela żarnowca miotlastego. Mieszankę tych ziół wsypuje się do szklanki, zalewa wrzącą wodą i odstawia na około 15 minut. Po tym czasie napar jest gotowy do wypicia. Można go zrobić z 20 gramów ziół. Stosować należy 1 łyżeczkę na szklankę wody 4 razy dziennie. Napar ten podniesie ciśnienie i poprawi nasze samopoczucie.

3. Naprzemienne prysznice

Osoby z niskim ciśnieniem nie powinny gwałtownie wstawać z łóżka. Przedtem powinny pobudzić swój układ krążenia: przeciągnąć się kilka razy i wykonać parę prostych ćwiczeń w łóżku: poruszać rękami i nogami. Rano może pomóc naprzemienny ciepły i zimny prysznic. Chłodna woda spowoduje skurcz naczyń krwionośnych, co zwiększy ciśnienie krwi, dotleni organizm i doda energii.

4. Aktywność fizyczna

Niskociśnieniowcy powinni zwrócić uwagę na systematyczne uprawianie sportu. Aby łagodnie dodać sobie energii, warto wypróbować pilates albo techniki wywodzące się z Dalekiego Wschodu, np. tai-chi. Pomocne będą także szybkie spacery lub jogging.

Należy unikać ćwiczeń, w których gwałtownie zmienia się pozycję, np. aerobik oraz sporty walki. Szybkie podnoszenie się z przysiadu sprawia, że krew odpływa z mózgu do nóg i mogą pojawić się zawroty głowy.

5. Postaw na ucisk

W terapii niedociśnienia, zwłaszcza u osób z obrzękami podudzi, można stosować pończochy lub skarpety uciskowe poprawiające krążenie żylne.

Czy warto leczyć niedociśnienie?

Hipotonię stwierdza się na podstawie badania ciśnienia krwi w trzech pozycjach:

 • na leżąco,
 • na siedząco,
 • na stojąco.

W tej ostatniej u hipotoników ciśnienie jest wyraźnie niższe.

Chorobę tę można leczyć preparatami podwyższającymi ciśnienie. Lekarze najczęściej zapisują: Effortill, Gutron, Dihydroenergotaminę, Coffecorn forte. Leki (midodryna, fludrokortyzon) stosuje się, gdy zmiana stylu życia nie przynosi efektu, jednak efekty farmakoterapii są słabe i często krótkotrwałe.

Zobacz też:
Zdarzają ci się omdlenia? Zrób badanie Holtera
Jakie są objawy zawału serca u kobiet?
O czym świadczy kołatanie serca?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/25.05.2020 16:46
Ja swojej mamie kupiłam spersonalizowane zalecenia z Foodwise. Często mówiła, że musi się wreszcie za siebie wziąć. Jest zadowolona z tych nowych zleceń i rzeczywiście udało jej się schudnąć sześć kilogramów. Wygląda zupełnie inaczej - jest pełna życia i wyniki ma lepsze, a to głównie dzięki diecie.
/23.05.2017 19:27
Moja babcia jest starszą osobą. Ma problemy z ciśnieniem. Staramy się regulować dietą oraz tabletkami. Oprócz tego ma super ciśnieniomierz także z diagnosis. Faktycznie. Dobrze się sprawdza. Jesteśmy bardzo zadowolone zwłaszca ze jej model ma Funkcję wykrywania nieregularnej pracy serca IHB.
/23.01.2017 07:18
Faktycznie, niskie ciśnienie może być groźne dla naszego zdrowia jak to wysokie ciśnienie, wiem bo mam w rodzinie osobę z wysokim i niskim ciśnieniem, warto tez regularnie badać ciśnienie by moc określić czy jesteśmy osobami z wysokim ciśnieniem czy z niskim ciśnieniem, ja mam fajny aparat z diagnosis. Kupiłam w aptece i ma nawet taki fajny duży wyświetlacz!