Arytmia serca, czyli zaburzenia rytmu serca, polega najczęściej na przyspieszeniu lub spowolnieniu pracy serca, ale z zachowaniem regularności skurczów. Czasami występują skurcze dodatkowe, następuje brak oczekiwanego skurczu lub nieregularne chaotyczne skurcze.
Arytmia serca:
Arytmia serca - rodzaje
Badając rodzaj arytmii serca lekarz, może stwierdzić następujące zaburzenia:
- tachykardię zatokową (przyspieszenie rytmu serca),
- bradykardię (spowolnienie pracy serca),
- dodatkowe skurcze komorowe i nadkomorowe,
- migotanie przedsionków (najgroźniejsza forma zaburzeń),
- częstoskurcz nadkomorowy i komorowy (migotanie komór, migotanie przedsionków).
Arytmia serca – objawy
Arytmia serca może dawać różne objawy, a czasami przebiega zupełnie bezobjawowo. Najczęściej chory skarży się na tzw. kołatanie serca (uczucie szybkiego, nierównego bicia serca), odczuwa coś na kształt szarpnięcia w okolicy serca, może też odczuwać nagłą potrzebę kaszlu oraz dławienie. Zwykle dyskomfort trwa tylko chwilę i samoistnie ustępuje. Objawy potrafią nawracać.
Innym objawem arytmii serca może być spowolnione i silne bicie serca oraz tzw. skurcze dodatkowe – chory ma wrażenie przeskakiwania w klatce piersiowej, a nawet zatrzymywania się na moment pracy serca. Z kolei częstoskurcz może powodować dodatkowo zawroty głowy, zasłabnięcie lu utratę przytomności.
Często chorzy skarżą się także na duszności, bóle w klatce piersiowej oraz osłabienie ogólne.
Arytmia serca – skutki
Większość rodzajów zaburzeń pracy serca nie niesie ze sobą bezpośredniego zagrożenia życia. Jedynym wyjątkiem jest migotanie komór, które prowadzi do zatrzymania akcji serca i zgonu. W takim przypadku jedynym ratunkiem jest natychmiastowa pomoc w postaci zastosowania defibrylatora, który przywraca normalny rytm pracy serca.
Migotanie przedsionków często kontroluje się odpowiednio dobranymi lekami. Nieleczone sprzyja powstawaniu zakrzepów i zwiększa ryzyko udaru i zawału.
Arytmia serca - diagnoza
Lekarz zaczyna od dokładnego osłuchania serca. Następnie wykonuje się badanie EKG lub tzw. holtera – jeśli zaburzenia rytmu nie pojawiają się zbyt często. Często niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, które pozwolą wykryć przyczyny problemu, bo arytmia serca jest tylko objawem, a nie chorobą. Dodatkowe badania diagnostyczne obejmują:
- RTG klatki piersiowej,
- echo serca,
- test wysiłkowy,
- koronarografię,
- badanie poziomu elektrolitów,
- badanie moczu i kreatyniny,
- badanie parametrów krzepnięcia krwi.
Arytmia serca – leczenie
Leczenie zależy od przyczyn arytmii, od jej nasilenia i objawów. Najskuteczniejsze leczenie obejmuje całkowite wyeliminowanie przyczyn. Tak jest w przypadku wymiany zastawek serca lub uregulowania poziomu hormonów.
Duże znaczenie ma też leczenie współistniejących dolegliwości, np. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, podwyższonego poziomu cholesterolu.
Leczenie farmakologiczne arytmii serca
Lekami najczęściej wdrażanymi w zaburzeniach rytmu serca są:
- glikozydy,
- amiodaron,
- beta-blokery,
- propafenon,,
- antagoniści wapnia.
Leczenie zabiegowe arytmii serca
Leczenie zabiegowe arytmii serca zależy od przyczyn zaburzeń w rytmie pracy serca. Po wykryciu nieprawidłowości lub chorób stosuje się:
- operację zastawki serca,
- wszczepienie rozrusznika serca,
- ablację RF,
- leczenie zabiegowe choroby niedokrwiennej serca,
- kardiowersję elektryczną,
- wszczepienie kardiowertera-defibrylatora.
Więcej o arytmii serca:
7 przyczyn zaburzeń rytmu pracy serca
Jak zapobiegać arytmii serca
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!