AZS wiosną – porady dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry

kobieta, wiosna, emocje fot. Adobe Stock
O tej porze roku szczególnie łatwo o drażniące alergeny.
Marta Słupska / 19.04.2018 09:55
kobieta, wiosna, emocje fot. Adobe Stock

Swędzenie i pieczenie skóry, jej szorstkość, a nawet powstawanie pęknięć, które mogą powodować infekcje – to codzienność osób borykających się z AZS. Niestety, wiosną jest im szczególnie trudno. Co takiego może o tej porze roku zaostrzać objawy atopowego zapalenia skóry? Dorota Kocięcka, kosmetolog, ekspert Laboratorium Kosmetycznego FLOSLEK, opowiedziała nam o pielęgnacji skóry atopowej właśnie o tej porze roku.

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Czy to prawda, że wiosną problemy osób cierpiących na AZS mogą się nasilać? Dlaczego tak się dzieje?

Dorota Kocięcka: Atopowe zapalenie skóry to nawrotowa i przewlekła choroba, w przebiegu której skóra nie spełnia prawidłowo swoich funkcji barierowych. Skórę atopową cechuje zwiększona przeznaskórkowa utrata wody i zaburzenie w produkowaniu naturalnego czynnika nawilżającego. To sprawia, że jest ona bardzo sucha.

Wiosna jest czasem rozkwitu otaczającej nas przyrody. Co jednych cieszy, to cierpiącym na AZS może przysparzać wielu problemów. Gdy więcej czasu spędzamy na zewnątrz, szkodliwe alergeny, jak pyłki roślin, mogą nasilać objawy swędzenia, pieczenia, rumienienia się i szorstkości skóry.

Często wiosna jest też motywacją do domowych porządków. Kurz, jako alergen, również może przyczynić się do pogorszenia stanu skóry.

Dodatkową pokusą są dostępne wiosną nowalijki. Zawarte w nich substancje mogą powodować alergie i nasilenie objawów AZS. Nie jest to więc najlepszy czas dla osób dotkniętych atopowym zapaleniem skóry.

Jak skóra z AZS zachowuje się wiosną?

Wiosną nierzadko następuje pogorszenie stanu skóry z AZS.  Objawy choroby mogą się nasilać. Skóra zaczyna bardziej swędzieć, jest wyraźnie zaczerwieniona i piecze. Może być szorstka, a nawet boleśnie pękać, co zwiększa ryzyko zainfekowania. W walce z AZS pomaga eliminacja szkodliwych alergenów i odpowiednia pielęgnacja oraz leczenie.

Sterydy w leczeniu AZS 

Jak pielęgnować skórę z AZS wiosną? Czy taka pielęgnacja powinna się różnić od tej jesienno-zimowej?

Odpowiednio dobrane kosmetyki i leki, niwelujące objawy AZS, spowodują, że stan skóry ulegnie poprawie, a wiosna zacznie cieszyć. Skóra atopowa jest sucha, dlatego zarówno wiosną, jak i zimą, należy pamiętać o regularnym nawilżaniu i ochronie przed czynnikami zewnętrznymi. Warto sięgać wówczas po preparaty, których receptury bazują na emolientach, czyli składnikach wykazujących właściwości zmiękczające, kojące i odbudowujące.

Do mycia używamy preparatu o neutralnym pH oraz nie za gorącej wody.  Po kąpieli delikatnie osuszamy ciało miękkim ręcznikiem i nakładamy odpowiedni do problemu AZS balsam. Wypielęgnowana skóra szybciej się goi. Zimą przykręcamy kaloryfery, gdyż wysoka temperatura powoduje pocenie i nasilenie swędzenia oraz pieczenia podrażnionej grubymi ubraniami skóry. Wiosną zaś warto pamiętać o przewiewnych ubraniach z naturalnych tkanin, dzięki którym ciało nie będzie przegrzane, a objawy AZS nie będą się nasilać. 

Polecamy:
AZS w czasie infekcji. Czy konieczny jest antybiotyk?
Kosmetyki idealne dla osób cierpiących na AZS

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA