Babeszjoza to choroba pasożytnicza psów przenoszona przez kleszcze. Wywoływana jest przez pierwotniaki z gatunku Babesia canis. Są one niezwykle groźnymi pasożytami - wnikają do krwinek czerwonych (erytrocytów) żywiciela i doprowadzają do ich destrukcji. Babeszjoza to bardzo rozpowszechniona choroba w Polsce. Pierwszy przypadek odnotowano na Lubelszczyźnie w 1966 roku.
Przedstawiamy, jakie są objawy babeszjozy i jak przebiega jej leczenie. Sprawdź!
Jakie są objawy babeszjozy?
Objawy choroby można podzielić na trzy grupy:
- Objawy wywołane mechanicznym uszkodzeniem erytrocytów.
- Objawy spowodowane uszkodzeniem nerek i wątroby.
- Objawy wywołane dysfunkcją układu odpornościowego, który sam wyniszcza własne elementy morfotyczne krwi.
Do najbardziej typowych objawów należą:
- osłabienie,
- wymioty, biegunka, gazy,
- apatia,
- brak apetytu,
- wysoka gorączka,
- siność błon śluzowych, najbardziej zauważalna na dziąsłach i spojówkach, która stopniowo przeobraża się w żółtaczkę,
- zaburzenia oddychania,
- ciemny koloryt moczu (ten objaw występuje tylko u niektórych psów).
Jak przebiega leczenie babeszjozy?
Babeszjoza jest chorobą potencjalnie nieuleczalną, dlatego w przypadku stwierdzenia jej objawów należy jak najszybciej udać się do doświadczonego lekarza weterynarii. Leczenie babeszjozy ma na celu przywrócenie prawidłowej liczby krwinek czerwonych i zredukowanie lub eliminację zarażenia.
W przypadku rozpoznania choroby i natychmiastowego podjęcia leczenia można za pomocą leków przeciwpierwotniakowych i terapii podtrzymującej doprowadzić do poprawy stanu ogólnego i wycofania objawów babeszjozy. W Polsce podstawowym lekiem przeciwko niedokrwistości jest imidokarb (preparat Imizol), który stosuje się domięśniowo jednorazowo lub dwukrotnie w odstępie 2 tygodni.
W przypadku zaawansowanego stadium choroby niezbędne jest przetoczenie krwi.
Jeśli zwierzę jest odwodnione, ma podwyższoną temperaturę lub stwierdzono u niego ostrą niewydolność nerek, konieczne jest dożylne podanie płynów.
Niestety zbyt późne wykrycie choroby może doprowadzić do śmierci zwierzęcia z powodu niedokrwistości, małopłytkowości lub niewydolności nerek.
Zobacz również:
Jak rozpoznać objawy boreliozy? Jak uniknąć zachorowania na boreliozę? 4 groźne choroby odkleszczowe
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!