Biegunka podróżnych jest rodzajem biegunki infekcyjnej. Dotyczy około 50% osób wyjeżdżających z krajów o wysokim poziomie higieny do krajów o niskim standardzie sanitarnym. Od konsystencji i zabarwienia stolca oraz od ogólnego samopoczucia osoby dotkniętej biegunką, będzie zależała konieczność wizyty u lekarza.
Największym zagrożeniem przy biegunce jest utrata dużej ilości wody i elektrolitów. Jeśli chory nie będzie uzupełniał płynów, może dojść do bardzo ciężkiego odwodnienia, niewydolności nerek, a nawet zgonu. Dlatego biegunki nie należy lekceważyć.
Podczas trwania biegunki mogą wystąpić niepokojące objawy, które powinny skłonić nas do pójścia do lekarza. Należą do nich:
- biegunka i wymioty u niemowląt i małych dzieci,
- ciężka biegunka z silnymi wymiotami i ogólnym osłabieniem organizmu,
- wysoka gorączka, wymioty i silne bóle głowy,
- biegunka nawracająca,
- krew i śluz w kale,
- zasłabnięcia w przebiegu biegunki,
- zatrzymanie moczu.
Polecamy: Czy wiesz jak uniknąć zatrucia pokarmowego w czasie podróży?
O leczeniu biegunki decyduje wyłącznie lekarz
Udając się do lekarza w obcym kraju, powinniśmy ściśle stosować się do jego zaleceń, ponieważ on zazwyczaj dobrze wie, jaki patogen najczęściej powoduje dany rodzaj biegunki oraz jak ją skutecznie leczyć.
W leczeniu niepowikłanych biegunek, w których nie stwierdza się obecności krwi lub śluzu w kale, wystarczy nawadnianie i podawanie probiotyków, które skrócą czas trwania dolegliwości.
Gdy biegunce towarzyszą wymioty i nie jest możliwe skuteczne nawadnianie, choremu należy podłączyć kroplówkę. Nie podaje się w tym wypadku antybiotyków.
Chemioterapeutyki te stosujemy wyłącznie w przypadku wysokiej gorączki i obecności w stolcu domieszki śluzu, krwi lub ropy, po uprzednim wykonaniu posiewu. Jeśli antybiotyk został włączony do leczenia przed uzyskaniem wyniku antybiogramu, weryfikujemy wrażliwość bakterii na ten lek.
Przeczytaj też: Jakie choroby zakaźne grożą nam na zagranicznych wojażach?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!