Biegunka w tropikach - kiedy udać się do lekarza?

odkryte.pl fot. odkryte.pl
Kiedy pojawia się biegunka zazwyczaj staramy się ją zwalczyć wszelkimi domowymi sposobami. Co jednak, gdy dopadnie nas na wakacjach w jednym z krajów tropikalnych? Czy możemy czuć się bezpiecznie? Czy w tej sytuacji powinniśmy od razu udać się do lekarza, czy też zaopatrzenie apteczki wystarczy, aby pozbyć się przykrej dolegliwości?
/ 23.08.2010 15:50
odkryte.pl fot. odkryte.pl

Biegunka podróżnych jest rodzajem biegunki infekcyjnej. Dotyczy około 50% osób wyjeżdżających z krajów o wysokim poziomie higieny do krajów o niskim standardzie sanitarnym. Od konsystencji i zabarwienia stolca oraz od ogólnego samopoczucia osoby dotkniętej biegunką, będzie zależała konieczność wizyty u lekarza.

Największym zagrożeniem przy biegunce jest utrata dużej ilości wody i elektrolitów. Jeśli chory nie będzie uzupełniał płynów, może dojść do bardzo ciężkiego odwodnienia, niewydolności nerek, a nawet zgonu. Dlatego biegunki nie należy lekceważyć.

Podczas trwania biegunki mogą wystąpić niepokojące objawy, które powinny skłonić nas do pójścia do lekarza. Należą do nich:

  • biegunka i wymioty u niemowląt i małych dzieci,
  • ciężka biegunka z silnymi wymiotami i ogólnym osłabieniem organizmu,
  • wysoka gorączka, wymioty i silne bóle głowy,
  • biegunka nawracająca,
  • krew i śluz w kale,
  • zasłabnięcia w przebiegu biegunki,
  • zatrzymanie moczu.

Polecamy: Czy wiesz jak uniknąć zatrucia pokarmowego w czasie podróży?

O leczeniu biegunki decyduje wyłącznie lekarz

Udając się do lekarza w obcym kraju, powinniśmy ściśle stosować się do jego zaleceń, ponieważ on zazwyczaj dobrze wie, jaki patogen najczęściej powoduje dany rodzaj biegunki oraz jak ją skutecznie leczyć.

W leczeniu niepowikłanych biegunek, w których nie stwierdza się obecności krwi lub śluzu w kale, wystarczy nawadnianie i podawanie probiotyków, które skrócą czas trwania dolegliwości.

Gdy biegunce towarzyszą wymioty i nie jest możliwe skuteczne nawadnianie, choremu należy podłączyć kroplówkę. Nie podaje się w tym wypadku antybiotyków.

Chemioterapeutyki te stosujemy wyłącznie w przypadku wysokiej gorączki i obecności w stolcu domieszki śluzu, krwi lub ropy, po uprzednim wykonaniu posiewu. Jeśli antybiotyk został włączony do leczenia przed uzyskaniem wyniku antybiogramu, weryfikujemy wrażliwość bakterii na ten lek.

Przeczytaj też: Jakie choroby zakaźne grożą nam na zagranicznych wojażach?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA