Wielu zwolenników morsowania przekonuje, że zanurzanie się w zimnej wodzie jest skutecznym sposobem leczenia niektórych chorób, w tym przewlekłej boreliozy. Zimne kąpiele mogą działać przeciwzapalnie, zmniejszać obrzęki i poprawiać odporność, ale czy to dobra kuracja w przypadku boreliozy?
Spis treści:
- Czy morsowanie to skuteczny sposób leczenia boreliozy?
- Czy w jakikolwiek sposób morsowanie może pomagać przy boreliozie?
- Borelioza a przeciwwskazania do morsowania
Czy morsowanie to skuteczny sposób leczenia boreliozy?
Borelioza to wieloukładowa choroba wywoływana przez bakterie Borrelia burgdorferi przenoszone przez kleszcze. Choroba może ujawnić się po latach i przejść w postać przewlekłą, dlatego że nie została wcześniej wykryta, nie była leczona antybiotykami albo nie została skutecznie wyleczona. Niektórzy zwolennicy morsowania polecają tę metodę na przewlekłą boreliozę. Jak uważają, zanurzanie ciała w zimnej wodzie wspomaga zdolność organizmu do walki z chorobami, zmniejsza dolegliwości bólowe, mgłę mózgową spowodowaną boreliozą, zmęczenie oraz problemy ze stawami wynikające z tej choroby.
Nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że morsowanie leczy boreliozę. Borelioza to choroba wywołana infekcją bakteryjną, dlatego leczy się ją antybiotykami. Kuracja może trwać od 2 tygodni do kilku miesięcy, w zależności od stadium choroby. Tak zwany zespół poboreliozowy, czyli objawy utrzymujące się u niektórych osób przez pewien czas po antybiotykoterapii, leczy się za pomocą środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jest to podstawowa i na ogół skuteczna metoda. Jeśli jednak zmiany narządowe (np. dotyczące serca lub mózgu) są zawansowane, to pełne wyleczenie boreliozy może być niemożliwe.
Czy w jakikolwiek sposób morsowanie może pomagać przy boreliozie?
Morsowanie nie wyleczy boreliozy, ale może być pomocne w łagodzeniu niektórych jej objawów. Krótkotrwałe działanie niskiej temperatury, co potwierdzają badania, jest skuteczne w przypadku wystąpienia obrzęków i stanów zapalnych stawów. Borelioza może objawiać się takimi dolegliwościami, dlatego wtedy zanurzenia w zimnej wodzie mogą przynieść ulgę choremu. Trzeba jednak pamiętać, że zimno może też negatywnie wpływać na zdrowie stawów. Przeczytaj: reumatoidalne zapalenie stawów a zimno
Borelioza a przeciwwskazania do morsowania
Każda aktywna infekcja, która osłabia organizm i sprawia, że czujemy się źle, jest przeciwwskazaniem do morsowania. Ta forma aktywności jest odradzana przy takich stanach, jak gorączka, dreszcze i ogólne osłabienie organizmu. Warto pamiętać, że borelioza na wczesnym etapie manifestuje się właśnie objawami grypopodobnymi. Nie musimy rezygnować z morsowania, gdy borelioza jest stwierdzona w badaniach, ale jesteśmy w dobrej kondycji.
Kiedy jeszcze nie można morsować? Do przeciwwskazań do morsowania należą m.in.:
- przeziębienie, grypa i inne infekcje dróg oddechowych,
- ciąża,
- zakrzepica żył głębokich,
- przebyty zawał, niewydolność serca i inne problemy kardiologiczne,
- choroby nerek,
- nieuregulowane choroby tarczycy,
- nadciśnienie,
- padaczka.
Przed morsowaniem zawsze powinniśmy zasięgnąć porady lekarskiej i wykonać podstawowe badania, które wykluczą choroby, przy których kąpiele w zimnej wodzie są zbyt ryzykowne.
Źródła:
Borelioza — najnowsze rekomendacje w diagnostyce i leczeniu, Forum Reumatol. 2016, tom 2, nr 2, 58–64,
Guillot X, Martin H, Seguin-Py S, Maguin-Gaté K, Moretto J, Totoson P, Wendling D, Demougeot C, Tordi N. Local cryotherapy improves adjuvant-induced arthritis through down-regulation of IL-6 / IL-17 pathway but independently of TNFα. PLoS One. 2017 Jul 31;12(7):e0178668. doi: 10.1371/journal.pone.0178668
Post-treatment Lyme disease syndrome, CDC,
Cryotherapy Cold Therapy for Pain Management, Johns Hopkins Medicine, www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/cryotherapy-cold-therapy-for-pain-management.
Czytaj także:
Czy można morsować w trakcie okresu? Można, ale nie zawsze wyjdzie to na zdrowie
Czy można morsować, gdy ma się żylaki?
10 potwierdzonych zalet morsowania. Skusisz się na lodowatą kąpiel?
Jak zacząć morsowanie? Praktyczne wskazówki dla początkujących i niepewnych + najczęstsze błędy
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!