Bulgotanie w brzuchu w ciąży - co oznacza i co robić?

Bulgotanie w brzuchu w ciąży fot. Adobe Stock, Alena Ozerova
Bulgotanie w brzuchu w ciąży może mieć różne przyczyny, np. zmiany hormonalne, jedzenie w pośpiechu, zbyt mała ilość wypijanej wody czy stres. Po 16. tygodniu ciąży za bulgotaniem w brzuchu mogą kryć się pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka. Sprawdź, kiedy przelewanie się w brzuchu w ciąży wymaga wizyty u lekarza, oraz czy może być oznaką ciąży.
/ 21.10.2022 14:34
Bulgotanie w brzuchu w ciąży fot. Adobe Stock, Alena Ozerova

Spis treści:

  1. Co powoduje bulgotanie w brzuchu w ciąży?
  2. Czy bulgotanie w brzuchu w ciąży jest groźne? 
  3. Bulgotanie w brzuchu w ciąży - co robić?
  4. Czy bulgotanie w brzuchu może być oznaką ciąży?

Co powoduje bulgotanie w brzuchu w ciąży?

Bulgotanie w brzuchu (inaczej przelewanie lub burczenie) bardzo często zdarza się w ciąży. W większości przypadków nie oznacza nic groźnego. Może wynikać z głodu, stresu, zbyt szybkiego jedzenia, nieprawidłowego odżywiania się (ciężkostrawne potrawy, mała ilość płynów) lub spożywania produktów, które powodują wzdęcia, gazy i burczenie w brzuchu. 

W I trymestrze ciąży bulgotanie w brzuchu często związane jest ze zmianami hormonalnymi, jakie następują w ciele kobiety. Mogą dolegliwościom towarzyszyć nudności i wymioty. W II i III trymestrze ciąży wzrasta poziom progesteronu – hormonu, który wpływa na spowolnienie procesu trawienia, co również może powodować bulgotanie w brzuchu oraz wzdęcia, a także zaparcia w ciąży

Po 16. tygodniu ciąży bulgotanie może już oznaczać ruchy dziecka. Przemieszczanie się dziecka jest często opisywane właśnie jako bulgotanie, przelewanie się w brzuchu.. W ostatnich tygodniach ciąży bulgotanie, któremu towarzyszą inne objawy - pierwsze skurcze i ból, może być z kolei symptomem zbliżającego się porodu. W tej sytuacji ciężarna powinna skonsultować się z lekarzem.  

Czy bulgotanie w brzuchu w ciąży jest groźne? 

Bulgotanie w brzuchu, które pojawia się w ciąży od czasu do czasu, jest normalnym zjawiskiem. Problem pojawia się, gdy bulgotanie występuje coraz częściej albo gdy towarzyszą mu inne objawy, np. bóle brzucha, biegunka, wymioty czy krwawienia. Należy wówczas zgłosić się do lekarza. Takie objawy mogą wskazywać na infekcję, stan zapalny żołądka i jelit lub komplikacje ciąży. Zawsze w przypadku wystąpienia niepokojących objawów powinnaś skonsultować się z lekarzem, ponieważ choroba może wpłynąć na bezpieczeństwo twoje i dziecka. 

Bulgotanie w brzuchu w ciąży - co robić?

Jeśli dokucza ci bulgotanie w brzuchu w ciąży, możesz potrzebować niewielkich zmian: 

  • pij więcej płynów, aby utrzymać właściwy poziom nawodnienia,
  • posiłki jedz spokojnie, nie spiesz się z jedzeniem,
  • jedz mniejsze porcje, a częściej, unikaj przejadania się,
  • unikaj pokarmów i napojów powodujących wzdęcia, jak kapusta, brokuł, fasola, cebula, napoje gazowane,
  • unikaj bezruchu, dostosuj aktywność fizyczną do swojego stanu i możliwości,
  • noś wygodne, luźne ubrania, które nie uciskają żołądka,
  • pamiętaj o odpoczynku i unikaniu stresu,
  • w czasie snu śpij na boku (w ciąży najlepiej na lewym), dzięki czemu odciążysz żołądek. 

W przypadku zdiagnozowania alergii pokarmowej lub nietolerancji pokarmowych np. na laktozę, należy wykluczyć konkretny produkt ze swojej diety.

Czy bulgotanie w brzuchu może być oznaką ciąży?

U każdej kobiety wczesne oznaki ciąży mogą być inne. Przyszłe mamy mogą odczuwać tkliwość piersi, zmęczenie, senność, złe samopoczucie, wzdęcia lub nudności. Bulgotanie w brzuchu nie jest uważane z objaw ciąży. Jednak taka dolegliwość może się u ciebie pojawiać częściej, gdy będziesz spodziewać się dziecka.

Ciążę można potwierdzić (lub wykluczyć) wyłącznie za pomocą testu ciążowego, a przede wszystkim podczas badania u ginekologa. Domowe testy ciążowe wykrywają w moczu kobiety obecność hormonu produkowanego przez płód: beta-hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa). Poza ciążą nie jest obecny w organizmie kobiety. Aby wynik był wiarygodny, test przeprowadza się w terminie spodziewanej miesiączki. 

Czytaj także:
Kiedy zaczyna się tyć w ciąży? Sprawdź naszą tabelkę i dowiedz się, ile powinnaś przytyć w każdym tygodniu ciąży
Zioła bezpieczne i niewskazane w ciąży. Rumianek, mięta, bazylia, lubczyk i inne zioła w czasie ciąży
Sushi w ciąży wcale nie jest surowo zabronione. Jakie rodzaje sushi można jeść w ciąży?
Basen w ciąży, termy w ciąży - co musisz wiedzieć, zanim się wybierzesz

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA