Bulgotanie w brzuchu fot. Adobe Stock

Bulgotanie w brzuchu - przyczyny, sposoby, bulgotanie w ciąży

Bulgotanie w brzuchu nie jest chorobą. W większości przypadków oznacza prawidłową pracę układu trawiennego. Zdarza się, że jest również skutkiem nieodpowiedniej diety lub nadużywania alkoholu.
/ 22.01.2020 14:34
Bulgotanie w brzuchu fot. Adobe Stock

Bulgotanie w brzuchu (inaczej przelewanie lub burczenie), które pojawia się od czasu do czasu jest normalnym efektem pracy naszego organizmu. Problem pojawia się, gdy bulgotanie występuje coraz częściej oraz towarzyszą mu inne objawy, np. biegunka, luźne stolce czy krwawienia. Należy wówczas skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem. Oznaczać one mogą m.in. niedrożność jelit lub nawet chorobę Leśniowskiego-Croha. 

Bulgotanie w brzuchu - przyczyny 

Burczenie w brzuchu zazwyczaj oznacza normalną pracę układu trawiennego. Dochodzące do nas dźwięki to nic innego jak mieszanie strawionego pokarmu z sokami żołądkowymi. Zdarza się, że burczenie w brzuchu związane jest również z produkcją gazów lub wzdęciami, które z kolei wywołane mogą być nieprawidłowym odżywaniem się. 

Inne przyczyny bulgotania w brzuchu:

  • Nadmierna praca jelit - często związana z zatruciem pokarmowym, biegunką, zapaleniem żołądka, krwawieniem z wrzodów, zespołem nadwrażliwości jelita grubego, infekcjami lub z nadużywaniem alkoholu.
  • Silny stres.
  • Zbyt szybkie spożywanie posiłków - powoduje "spożywanie" powietrza. 
  • Alergie pokarmowe - np. na laktozę lub gluten.
  • Choroba Leśniowskiego-Crohna.
  • Nieprawidłowe odżywianie się lub objadanie się - bulgotanie mogą powodować napoje gazowane, duże ilości kapusty lub fasoli, a także obfite posiłki. Nie bez powodu burczenie w brzuchu towarzyszy rodzinnym uroczystościom z suto zastawionym stołem.
  • Głód.
  • Niedrożność jelit - oznacza zatrzymanie pokarmów w przewodzie pokarmowym, co w konsekwencji powodować może m.in. nieprzyjemne bulgotanie i gazy.

Sposoby na bulgotanie w brzuchu

Leczenie bulgotania w brzuchu przede wszystkim polega na wyeliminowaniu choroby podstawowej, która spowodowała to nieprzyjemne uczucie. U osób zdrowych, czyli w większości przypadków, bulgotanie nie jest uznawane za nieprawidłowość, więc nie wymaga żadnego leczenia.

Aby ograniczyć częstotliwość burczenia należy zrezygnować z napojów gazowanych oraz produktów, które powodować mogą wzdęcia i gazy (np. fasola i kapusta). Należy unikać również potraw tłustych i ciężkostrawnych. W przypadku zdiagnozowania alergii pokarmowych np. na laktozę, należy niezwłocznie wykluczyć ze swojej diety produkty zawierające pochodne mleka. 

Bulgotanie w brzuchu w ciąży

Bulgotanie w brzuchu bardzo często zdarza się również w ciąży. W większości przypadków nie oznacza nic groźnego. Zwykle ma związek z nieprawidłowym odżywianiem się (tłuste, ciężkostrawne potrawy) lub spożywaniem strączkowych produktów, które mogą powodować nieprzyjemne wzdęcia, gazy i burczenie w brzuchu.

W pierwszych tygodniach ciąży bulgotanie związane może być także ze zmianami hormonalnymi, jakie następują w ciele kobiety. Bulgotaniu wówczas towarzyszą m.in. wymioty, zgaga, biegunka czy nudności.

Po 14 tygodniu ciąży bulgotanie oznaczać może z kolei przemieszczanie się i ruchy dziecka. W ostatnich tygodniach ciąży bulgotanie, któremu towarzyszą inne objawy - pierwsze skurcze i ból, może być z kolei symptomem zbliżającego się porodu. W tej sytuacji ciężarna niezwłocznie powinna skonsultować się z lekarzem.  

Więcej na temat układu pokarmowego:
Wątroba - marskość, żółtaczka, ból, zapalenie
Trzustka  - objawy chorób, rak trzustki, ostre i przewlekłe zapalenie
Objawy wątroby - 9 ostrzegawczych sygnałów początków niewydolności wątroby

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!