kilkulatek śpi na kanapie fot. Adobe Stock

Chlamydia u dzieci - czy to możliwe?

Chlamydie to bakterie występujące w środowisku powszechnie. W zależności od rodzaju mogą wywoływać różne infekcje, które niestety nie omijają również najmłodszych!
Agnieszka Czechowska / 04.07.2019 16:42
kilkulatek śpi na kanapie fot. Adobe Stock

Chlamydie należą do tzw. bakterii gram-ujemnych. Najpowszechniejsze są ich dwa rodzaje: chlamydia trachomatis i pneumoniae. Te pierwsze wywołują u dorosłych chlamydiozę, chorobę zaliczaną do wenerycznych. Drugie infekują głównie górne i dolne drogi oddechowe. Obydwa rodzaje chlamydii mogą niestety zaatakować również dzieci.

Chlamydia trachomatis i pneumoniae - różne bakterie, inne choroby

Choć należą one do tej samej rodziny, mogą powodować zupełnie inne infekcje u dzieci:

  • Chlamydia trachomatis -  przenosi się z matki na dziecko w czasie porodu i wywołuje u noworodka zapalenie spojówek lub gałki ocznej. By uniknąć tych powikłań, chlamydiozę trzeba koniecznie wyleczyć jeszcze przed porodem (możliwie jak najwcześniej, bo infekcja nią zwiększa ryzyko poronienia).  
  • Chlamydia pneumoniae  - przenosi się drogą kropelkową. Wywołuje zapalenie krtani, oskrzeli, zatok, atypowe zapalenie płuc (co kilka lat występują w Polsce małe epidemie tej choroby). Zakażenie Chlamydia pneumoniae sprzyja rozwojowi astmy i przewlekłym zapaleniom zatok i stawów.

Jak wykryć bakterię chlamydię trachomatis u dziecka?

Aby wykryć bakterię Chlamydia trachomatis, należy wykonać testy z krwi - badanie poziomu immunoglobulin IgM i IgG. Skuteczność tego badania wynosi ok. 80 proc. Pewniejszą diagnozę zapewnia bardzo czuły test genetyczny PCR, który na poziomie molekularnym wykrywa DNA bakterii. Takie badania możemy wykonać w wyspecjalizowanych ośrodkach. Uwaga! Jeśli w ciąży  wiadomo, że matka ma chlamydię, dziecku od razu po porodzie podaje się antybiotyki.

Jakie badania pomagają zdiagnozować chlamydia pneumoniae u dziecka?

Obecnie najczęściej stosuje się tzw. badania serologiczne, które polegają na wykryciu przeciwciał w krwi skierowanych właśnie przeciw chlamydia pneumoniae. Na ich podstawie można stwierdzić czy dana osoba przechodzi właśnie zakażenie tą bakterią, przechodziła je w przeszłości (i nabyła odporność), czy jeszcze nigdy nie miała z nią kontaktu. Do wykrywania chlamydii pneumoniae najczęściej używa się testów ELISA (z krwi).    

Jak skutecznie wyleczyć dziecko, które ma chlamydię?

Leczenie chlamydii przebiega tak samo u kobiet, mężczyzn i dzieci. Stosuje doustne antybiotyki, najczęściej  azytromycynę lub doksycyklinę. Po zastosowaniu leków, najlepiej odbyć wizytę kontrolną, można również ponownie oddać próbkę krwi do badania. 

Zobacz też:
Jak przebiega zapalenie płuc u niemowlaka?
Te objawy chorób wenerycznych mogą cię zaskoczyć!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!