Choroba Leśniowskiego-Crohna fot. Adobe Stock

Choroba Leśniowskiego-Crohna - objawy, diagnostyka, rokowania

Choroba Leśniowskiego i Crohna jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego. Wywołuje biegunki, gorączkę, bóle brzucha. Obniża jakość życia, często wymaga operacji. Na Crohna chorują głównie młodzi ludzie.
Małgorzata Germak / 19.12.2019 08:16
Choroba Leśniowskiego-Crohna fot. Adobe Stock

Spis treści:

Choroba Leśniowskiego-Crohna - charakterystyka

Nazwa choroby pochodzi od dwóch lekarzy - Antoniego Leśniowskiego i Bernarda Crohna, którzy opisali to schorzenie. Choroba Leśniowskiego-Crohna (ChL-C) należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit. Proces zapalny charakterystyczny dla choroby może pojawić się w dowolnym odcinku przewodu pokarmowego. Zwykle jednak choroba dotyczy końcowego odcinka jelita cienkiego.

Jest zaliczana do schorzeń przewlekłych, ma czas zaostrzeń objawów i czas remisji. Choroba Leśniowskiego-Crohna najczęściej atakuje ludzi młodych (do 25. roku życia). Najliczniej występuje w Europie Południowej. Dane z Unii Europejskiej mówią, że na Crohna choruje co roku 5 na 100 tysięcy osób.

Przyczyny Leśniowskiego-Crohna nie są znane. Jest natomiast wiele hipotez co do powstawania choroby. Niektórzy uważają, że choroba ma podłoże autoimmunologiczne, inni sugerują, że istotnym czynnikiem jest podatność genetyczna, a jeszcze inni naukowcy twierdzą, że winne są bakterie.

Pojawiają się też teorie, że są pewne czynniki, które mogą wpłynąć na wzrost ryzyka zachorowania na Crohna:

  • niska odporność,
  • doustna antykoncepcja hormonalna,
  • palenie papierosów.

Objawy choroby Crohna

Dolegliwości związane z chorobą Leśniowskiego-Crohna mogą zależeć od umiejscowienia stanu zapalnego i stopnia zaawansowania zmian. Do głównych objawów należą:

W zależności od lokalizacji choroby Crohna mogą wystąpić też owrzodzenia w okolicach odbytu, guz w jamie brzusznej, krwawienia z przewodu pokarmowego oraz dolegliwości niezwiązane z układem pokarmowym: choroby skórne, zapalenie stawów, zapalenie mięśnia sercowego.

Choroba Leśniowskiego-Crohna - diagnoza

Chory, który zgłosi się do lekarza po zaobserwowaniu objawów, może poza wywiadem lekarskim mieć zlecone badania krwi - zwykle jest to morfologia z oznaczeniem wskaźnika CRP, gastroskopia, kolonoskopia, RTG, tomografia lub USG jamy brzusznej.

W chorobie Leśniowskiego-Crohna ważne jest szybkie rozpoznanie, dlatego lepiej lekceważyć żadnych objawów powyżej opisanych. Opóźnianie leczenia naraża organizm na komplikacje i wyniszczenie.

Choroba Leśniowskiego-Crohna - leczenie

Jest to choroba przewlekła, nie da się jej całkowicie wyleczyć. Terapia polega na łagodzeniu objawów i ograniczeniu jej nawrotów. Leczenie raczej trwa do końca życia pacjenta. Przy szybkiej diagnozie i właściwie dobranemu leczeniu choroba Crohna może mieć łagodny przebieg.

W leczeniu najczęściej stosuje się terapię przeciwzapalną i leki immunosupresyjne. Lekarz może w konkretnych przypadkach zlecić zabieg chirurgiczny. Może być potrzebny, jeśli wystąpią np. ropnie lub niedrożność jelit.

Chorzy na Crohna muszą regularnie zgłaszać się na badania i kontrole. Czasem choroba prowadzi do raka jelita grubego (zobacz objawy raka jelita grubego) i powikłań jelitowych uniemożliwiających normalne funkcjonowanie.

Dieta w chorobie Crohna

Osoby chorujące na Leśniowskiego-Crohna powinny zdrowo odżywiać się. Sprawdzają się zasady:

  • dieta powinna być zróżnicowana i bogata we wszystkie składniki odżywcze,
  • zaleca się unikanie potraw, które nasilają objawy choroby (u wielu jest to mleko i jego przetwory),
  • warto ograniczyć (zwłaszcza podczas nawrotów) pieczywo razowe, rośliny strączkowe, warzywa kapustne i owoce (chodzi o zawartość błonnika),
  • sprawdzają się łagodne potrawy o półpłynnej konsystencji,
  • unikać smażonych potraw i tłustych mięs,
  • przyjmować suplementy (do uzgodnienia z lekarzem).

Więcej o dolegliwościach układu pokarmowego:Refluks - na czym polega, objawy, jak zapobiec refluksowi żołądkaBól brzucha, nudności, wymioty - co jeść i pić?Zespół jelita nadwrażliwego - objawy i leczenieJak prawidłowo leczyć biegunkę infekcyjną?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)