Choroba zwyrodnieniowa stawów – tabletka i już nie boli...

Asortyment środków przeczyszczających obecnych na polskim rynku jest dosyć szeroki.
Leki przeciwbólowe od dawna są w czołówce, jeżeli chodzi o częstość stosowania przez pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów. Należy jednak pamiętać, że istnieją określone zasady stosowania farmakoterapeutyków, które zmniejszają ich potencjalne działania niepożądane.
/ 19.11.2010 13:31
Asortyment środków przeczyszczających obecnych na polskim rynku jest dosyć szeroki.

Na przystawkę... paracetamol

Terapię przeciwbólową rozpoczynamy od tego właśnie leku (jest mnóstwo nazw handlowych, zwracaj uwagę jak nazywa się substancja czynna), gdyż jego profil bezpieczeństwa jest zdecydowanie największy. Lek, poprzez działanie ośrodkowe – na układ nerwowy uśmierza ból i obniża gorączkę, jest zaś stosunkowo bezpieczny dla przewodu pokarmowego i nerek (czego nie można powiedzieć o wielu NLPZach – czytaj dalej). Stosujemy zazwyczaj 1 gram co 6 godzin (4 gramy na dobę). Powszechnie znane szkodliwe działanie dla wątroby rozpoczyna się od dobowej dawki 15-25 gramów, jest więc spory margines bezpieczeństwa.

Danie główne... NLPZy

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) to duża grupa farmakoterapeutyków różniących się między sobą siłą działania i szkodliwością dla organizmu. Różna jest też osobnicza skuteczność leków wobec każdego z nas. Powszechne działania niepożądane są związane z przewodem pokarmowym (bóle brzucha, biegunka, choroba wrzodowa, krwawienia), uszkodzeniem nerek, reakcjami nadwrażliwości (wysypka, astma).

W celu zabezpieczenia żołądka przed ich szkodliwym działaniem zaleca się jednoczesne stosowanie inhibitorów pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol), jednak nie ma zgodności co do konieczności stosowania ich u wszystkich pacjentów. Za najbezpieczniejszy NLPZ jest uznawany ibuprofen – dawka maksymalna (doustna) to 400 miligramów co 6 godzin. Leki te są także przeciwskazane w ciąży i okresie karmienia piersią. Możemy je stosować w formie doustnej, doodbytniczej, miejscowej (maści, kremy).

Deser

Brak skuteczności paracetamolu i NLPZów (można stosować je razem) zmusza do sięgnięcia po leki z grupy opioidów. W Polsce bardzo popularne są preparaty zawierające tramadol. Dawkowanie: 50-100 miligramów co 4-6 godzin. Częstsze działania niepożądane: bóle głowy, mdłości, zaparcia, nadmierne pocenie, uczucie zmęczenia, sporadycznie pobudzenie psychoruchowe, omamy. Nie stosujemy go w ciąży. Brak opanowania objawów po połączeniu wszystkich wyżej wymienionych grup upoważnia do sięgnięcia po silniejsze opioidy (np. morfina).

Czytaj też: Diagnostyka choroby zwyrodnieniowej

Przekąski

Miejscowo możemy zastosować plastry z kapsaicyną, są dobrze tolerowane, ale mogą wywołać podrażnienia skóry i uczucie pieczenia. W zaostrzeniach zdarza się, że podajemy dostawowo preparaty glikokortykosteroidów, nie jest to jednak metoda długotrwałego leczenia.

Ponadto dysponujemy szeregiem leków o nie do końca potwierdzonej skuteczności i niepoznanym mechanizmie działania, które jednak pomagają wielu pacjentom, być może na zasadzie placebo. Są to między innymi: siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny, diacereina, wyciągi z awokado i soi, preparaty z chrząstek rekina.

Wielość preparatów o różnych mechanizmach działania zapewnia duże prawdopodobieństwo skutecznego opanowania bólu i poprawy jakości życia.

Czytaj też: Jak zahamować artretyzm?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA