Co zrobić, aby uniknąć zapalenia zatok?

Kwaśne soki żołądkowe przemieszczają się do wrażliwego przełyku, a następnie do gardła,powodując jego ból i pieczenie/ fot. Fotolia
Zapalenie zatok zarówno ostre, jak i przewlekłe, może w dużym stopniu zaburzyć Twoje funkcjonowanie i sprawić, że będziesz czuć się źle. Choroba ta może być skutecznie leczona, ale nie tylko- również prewencja może wykazać znaczne obniżenie występowania schorzenia.
/ 03.07.2011 02:37
Kwaśne soki żołądkowe przemieszczają się do wrażliwego przełyku, a następnie do gardła,powodując jego ból i pieczenie/ fot. Fotolia

Zaszczepić się na zapalenie zatok?

Mimo, że nie ma jednej szczepionki, która ma ochronić Cię przez zapaleniem zatok, możesz skorzystać ze szczepionek na takie typy patogenów, których infekcja wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na zapalenie zatok. Pomyśl o zaszczepieniu się na grypę i streptokoki przed sezonem jesienno- zimowym, który niesie za sobą duże ryzyko zachorowania. Pomyśl również o zaszczepieniu swoich bliskich. Nie można ustrzec się infekcji grzybiczej za pomocą szczepienia.

Warto przeczytać: Jakie są powikłania nieleczonego zatokowego bólu głowy?

Nie dla drażniących substancji

Dobrą praktyką jest stosowanie nawilżaczy powietrza w domach. Powietrze z większą zawartością wody nie podrażania tak bardzo zatok, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia zapalenia. Unikaj zanieczyszczenia powietrza i chemikaliów. Podrażniają one bowiem delikatną śluzówkę zatok.

Dym papierosowy drażniąc śluzówkę powoduje znaczne nasilenie objawów.

Delikatność w sporcie

W Twoim przypadku niekorzystne okazać się może uprawianie sportów, w których podstawą są znaczne zmiany temperatury lub ciśnienia. Unikaj nurkowania i częstych lotów samolotem oraz trekkingu w wysokich górach. Drastyczne zmiany mogą powodować odpowiedź organizmu w postaci rozwijającego się zapalenia zatok.

Przeczytaj też: Jak się chronić przed zatokowym bólem głowy?

Leczenie chorób u podłoża zapalenia

Wiele przypadków zapalenia zatok ma podłoże alergiczne. Przed ostatecznym rozpoznaniem warto więc zrobić testy u alergologa, które nakierują lekarza na prawidłowe leczenie. W przypadku wystąpienia alergii leczeniem przeciwalergicznym zmniejszyć można ryzyko wystąpienia nadkażenia bakteryjnego. Podobnie leczenie innych chorób podstawowych, jak polipy czy nowotwory zatok czy nosa zmniejszą nasilenie objawów zapalnych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA