Dynia ozdobna – czy jest trująca? Ten smak mówi wszystko

Czy dynia ozdobna jest trująca fot. Adobe Stock, klavdiyav
Dynie ozdobne na ogół nie nadają się do jedzenia. Głównie za sprawą nieciekawego smaku, twardej skóry i małej ilości miąższu. Jeśli spróbowałeś dyni ozdobnej i miała ona gorzki smak, zdecydowanie nie należy jej jeść. To znak, że może być trująca.
/ 27.08.2022 05:56
Czy dynia ozdobna jest trująca fot. Adobe Stock, klavdiyav

Dynie ozdobne cieszą się jesienią ogromną popularnością, ponieważ stanowią główny element sezonowych dekoracji. Ich atutem jest to, że wyróżniają się różnorodnymi kształtami, pięknymi, ciepłymi kolorami i ciekawymi strukturami. Głównym zastosowaniem dyni ozdobnej, jak sama nazwa wskazuje, jest dekorowanie i zdobienie wnętrz domów oraz ogrodów. W sklepach można znaleźć często na tych samych półkach dynie ozdobne i dnie przeznaczone do przygotowywania potraw, dlatego możesz mieć dylemat, czy każda z tych dyń nadaje się do jedzenia. Warto też wiedzieć, czy dynia ozdobna jest trująca i kiedy zdecydowanie lepiej jej nie jeść.

Spis treści:

  1. Dynia ozdobna – czym właściwie jest?
  2. Dynia ozdobna może być trująca
  3. Czym jest syndrom toksycznej dyni?
  4. Czy dynia ozdobna jest jadalna?

Dynia ozdobna – czym właściwie jest?

Dynia ozdobna to potoczne określenie różnych odmian i gatunków dyń uprawianych w celach dekoracyjnych. Najczęściej spotykamy dekoracyjne odmiany dyni zwyczajnej (Cucurbita pepo) lub dyni olbrzymiej (Cucurbita maxima).

Pod pojęciem dyni ozdobnej w sklepach kryją się też różne gatunki tykwy – jednorocznej pnącej rośliny z rodziny dyniowatych, pochodzącej z regionów tropikalnych.

Dynia ozdobna może być trująca

Dynia ozdobna służy przede wszystkim do dekoracji. Na ogół jej owoce są niejadalne. Dynia ozdobna – tak jak każda inna dnia – może być trująca, jeśli zawiera duże stężenie kukurbitacyny. Poznasz ją po gorzkim smaku. Ta toksyczna substancja występuje nie tylko w dyniach, ale także ogórkach, kabaczkach, cukinii. Jej rolą jest odstraszanie zwierząt roślinożernych. Gorzki smak powinien nas powstrzymać od dalszej konsumpcji, bowiem świadczy o nadmiernej ilości kukurbitacyny.

Zjedzenie dyni ozdobnej bogatej w toksyczne związki może powodować zatrucie objawiające się:

  • bólami brzucha,
  • nudnościami,
  • wymiotami,
  • biegunką.

Na ogół objawy utrzymują się do 3 dni.

Większe stężenie kukurbitacyny może znajdować się w dyni ozdobnej ze względu na to, że sprzyja temu krzyżowanie roślin i brak odpowiedniej ilości wody.

dynia ozdobna trująca
fot. Dynia ozdobna może być trująca / Adobe Stock, develi

Czym jest syndrom toksycznej dyni?

Zespół objawów zatrucia po zjedzeniu roślin dyniowatych jest potocznie określany syndromem toksycznego kabaczka lub syndromem toksycznej dyni. W badaniu opublikowanym w Clinical Toxicology wspomniano o 353 przypadkach zgłoszonych działań niepożądanych po zjedzeniu gorzkiego kabaczka. Objawami najczęściej były wymioty, biegunka i ból brzucha. Istnieją też inne doniesienia o zatruciach wywołanych zjedzeniem warzyw dyniowatych o gorzkim smaku.

Czy dynia ozdobna jest jadalna?

Dynie dekoracyjne często są po prostu niesmaczne i trudne w obróbce (mogą mieć twardą skórę), dlatego jeżeli chcemy zastosować dynię w kuchni, wybieramy raczej odmiany nadające się do jedzenia, takie jak dynia makaronowa, dynia zwyczajna, dynia Hokkaido lub dynia piżmowa. A finezyjnym okazom dyni ozdobnej lepiej pozostawić funkcje upiększające naszą przestrzeń niż nasze talerze.

Czytaj także:
Czy cukinia jedzona na surowo jest trująca i czy trzeba ją obierać?
Trujące ziemniaki – kiedy nie nadają się do jedzenia?
Czy pestki dzikiej róży są trujące?
Czy pestki głogu są trujące?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA