Przewlekła obturacyjna choroba płuc charakteryzuje się ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Spowodowane jest to przez zniszczenie miąższu płucnego (rozedma płuc) oraz nieprawidłową odpowiedź zapalną (przewlekłe zapaleniem oskrzeli).
Rokowanie w POChP niestety nie jest pomyślne. Rozwiniętej choroby nie można wyleczyć. Leczenie wpływa jednak na jakość życia chorych. Metody terapeutyczne zależą od ciężkości choroby, warto, więc zacząć terapię już na początku wystąpienie objawów.
Przeczytaj: Co robić, gdy stan chorego na POChP pogarsza się?
Leczenie farmakologiczne
Leki rozkurczające oskrzela są podstawą leczenia objawowego POChP. Wybór konkretnych preparatów zależy od indywidualnych wskazań. Stosowane są:
- β2- mimetyki wziewne (długo działające – formoterol, salmeterol, krótko działające – salbutamol, fenoterol),
- leki przeciwcholinergiczne wziewne (długo działające - tiotropium, krótko działające – bromek ipratropium)
- preparaty złożone (fenoterol z ipratropium)
- teofilina – postać o przedłużonym uwalnianiu (dużo działań niepożądanych, liczne interakcje z innymi lekami).
Glikokortykosteroidy wziewne wskazane są w celu zapobiegania zaostrzeniom POChP. Stosowane łącznie z β2- mimetyki wziewnymi. W sytuacji współistniejącej infekcji bakteryjnej zaleca się antybiotykoterapię. Leki przeciwkaszlowe są przeciwwskazane.
Tlenoterapia
W zaawansowanym stadium choroby niezbędna jest tlenoterapia. Zazwyczaj stosowana jest w stadium IV, gdy ciśnienie parcjalne tlenu spada poniżej 55 mm Hg lub saturacja poniżej 88%. Czasami tlen wykorzystywany jest również do leczenia, gdy jego ciśnienie parcjalne mieści się w zakresie 56-60 mm Hg, przy współistniejących objawach nadciśnienia płucnego lub zastoinowej niewydolności serca. Tlen powinni dostawać chorzy leczeni w szpitalu.
Leczenie operacyjne
Leczenie operacyjne, może być rozważane u niektórych chorych. Polega ono na: wycięciu pęcherzy rozejmowych, zmniejszeniu objętość płuc, lub niezwykle trudnym przeszczepieniu płuc.
Przeczytaj: POChP to nie tylko choroba płuc!
Leczenie szpitalne
Jeżeli u chorego doszło do znacznego nasilenia istniejących objawów lub do pojawienia się nowych albo, gdy nie ma poprawy po dotychczasowym leczeniu chory, może być hospitalizowany.
Warto pamiętać!
Leczenie POChP musi być konsekwentne i długotrwałe. Chory powinien przestać palić, żeby wyeliminować czynniki negatywnie działające na płuca. Bardzo ważna jest rehabilitacja, może być ona podjęta w każdym stadium trwania choroby.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!