Rozedma płuc - komu grozi (przyczyny, objawy leczenie)

rozedma płuc fot. Adobe Stock
Rozedma płuc najczęściej rozwija się u palaczy lub pod wpływem zanieczyszczeń powietrza. Powoduje nieodwracalne uszkodzenie płuc.
/ 02.03.2020 11:48
rozedma płuc fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Na czym polega rozedma płuc?
  2. Rozedma płuc - objawy
  3. Rozedma płuc - przyczyny
  4. Rozedma płuc - rozpoznanie
  5. Rozedma płuc - leczenie i zapobieganie

Na czym polega rozedma płuc?

Rozedma płuc to nieodwracalne zniszczenie oskrzelików oddechowych i woreczków pęcherzykowych. Gdy dochodzi do rozdęcia dystalnie położonych pęcherzyków płucnych i zniszczenia ścian między tymi pęcherzykami, mówimy właśnie o rozedmie płuc.

Na skutek tego dochodzi do zmniejszenia powierzchni wymiany gazowej. Długo trwający proces doprowadza do duszności i niewydolności oddechowej.

Rozedma płuc - rodzaje

Najczęściej spotyka się:

  • rozedmę pierwotnie zanikową (starczą),
  • wtórną rozedmę - może wystąpić, jako powikłanie przewlekłych obturacyjnych chorób płuc (POChP).

Rozedma płuc - objawy

W zależności od zaawansowania rozedmy pacjenci będą prezentować różne objawy. Najczęściej będą to:

  • duszność,
  • kaszel,
  • zadyszka, zwykle po wysiłku fizycznym,
  • spadek wagi,
  • słabe mięśnie.

Gdy uważnie przyjrzymy się takiemu choremu, to zauważymy, że jego klatka piersiowa jest beczkowata w kształcie, żebra ustawione są poziomo, oddycha on przez zaciśnięte usta, a oddech jest wydłużony. Lekarz w trakcie badania stwierdzi dodatkowo bębenkowy odgłos w trakcie opukiwania klatki piersiowej, cichy szmer oddechowy.

Rozedma płuc - przyczyny

Sam proces niszczenia przegród pęcherzykowych i rozszerzenia przestrzeni powietrznych zależny jest od enzymów proteolitycznych uwalnianych z granulocytów obojętnochłonnych. U zdrowych osób istnieje równowaga między tymi enzymami proteolitycznymi a inhibitorami antyproteaz, które je neutralizują.

Natomiast w przypadku przewlekłych zakażeń oskrzelowo-płucnych dochodzi do zwiększenia aktywności proteaz. U palaczy tytoniu z kolei następuje inaktywacja antyproteaz przez składniki dymu tytoniowego. Istnieje również grupa osób z wrodzoną zmniejszona aktywnością antyproteaz, szczególnie alfa1-antytrypsyny.

Rozedma płuc - rozpoznanie

Lekarz zleci zdjęcie RTG klatki piersiowej, które ukaże szerokie przestrzenie międzyżebrowe i poziome ustawienie żeber, nadmiernie wypełnione powietrzem płuca, mogą być również widoczne większe pęcherze rozedmowe.

Tomografia komputerowa z kolei ujawni mniejsze zmiany. Zwiększenie oporów oddechowych i zmniejszony wskaźnik FEV1 w badaniu spirometrycznym dostarczy informacji o stopniu zaawansowania zmian.

Rozedma płuc - leczenie i zapobieganie

Leczenie rozedmy płuc jest głównie objawowe. Bardzo ważne jest unikanie egzogennych czynników toksycznych, nasilających proces niszczenia przegród międzypęcherzykowych, takich jak palenie papierosów.

Istotne jest skuteczne leczenie zakażeń płuc i oskrzeli. Zaleca się szczepienie przeciwko grypie i pneumokokowemu zapaleniu płuc. Chorym z niedoborem alfa1-antytrypsyny podaje się koncentraty tej substancji.

Wspomagająco podaje się leki rozszerzające oskrzela, prowadzi się gimnastykę oddechową. W zaawansowanych przypadkach stosuje się tlenoterapię domową. Niekiedy można spróbować operacyjnie wyciąć pęcherze rozedmowe. Komfort życia tych chorych i średnia długość życia są niestety zmniejszone. Ważne jest wczesne rozpoczęcie leczenia.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 28.04.2011.

Więcej o chorobach płuc:Mykoplazma - jak ją rozpoznać i leczyć. Czy jest groźna u dzieci?Objawy zapalenia płuc - to nie tylko kaszel i świszczący oddechBezobjawowe zapalenie płuc – jak je rozpoznać i leczyć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA