Dlaczego antybiotyki w czasie infekcji u osoby z AZS to dobry pomysł?
Polska to jeden z krajów, gdzie antybiotyki stosuje się zbyt często! Niestety jednak w pewnych sytuacjach związanych z leczeniem skóry antybiotyk jest nieodzownym elementem terapii miejscowej i ogólnej.– W przypadku AZS dodatek antybiotyku do preparatu miejscowego znacząco przyspiesza leczenie – uzasadnia dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog dziecięcy, pediatra z łódzkiej Kliniki Medevac.
Okazuje się, że bakterie bytujące na powierzchni stanowią swoisty alergen dla uszkodzonej procesem zapalnym skóry.
– Nadmierna ilość bakterii na skórze wraz ze świądem doprowadzają do powstania tzw. błędnego koła, czyli sytuacji, gdzie już nie wiadomo, co jest przyczyną zaostrzenia – wyjaśnia lekarz.
W trakcie ogólnoustrojowej infekcji AZS często bardzo się nasila. Układ immunologiczny silnie stymulowany do walki z zapaleniem przyczynia się niestety również do zaostrzenia zmian skórnych.
– Dlatego podanie antybiotyku we wczesnej fazie infekcji u dzieci z AZS bardzo pomaga w leczeniu obu chorób – argumentuje dr Pawlikowski.
Zobacz też: Czy atopowe zapalenie skóry jest dziedziczne?Antybiotyk w leczeniu AZS – tak czy nie?
Zapytany, czy warto zgodzić się na antybiotyk doustny lub miejscowy w leczeniu AZS u dziecka, lekarz odpowiada:– Stanowczo tak. Oczywiście musi być ku temu jasny powód. Z rozmowy z rodzicami często jednak jasno wynika, że w danym momencie choroba jest tak nasilona, że nie da się uniknąć antybiotykoterapii.
Zobacz też: Atopowe zapalenie skóry – przegląd kosmetyków
Autor: dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog dziecięcy, pediatra z łódzkiej Kliniki Medevac.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!