Czy z bostonką można wychodzić na dwór? To zależy

czy z bostonką można wychodzić na dwór fot. Adobe Stock, Кирилл Рыжов
Bostonka to wirusowa choroba zakaźna, którą łatwo się zarazić. Dziecko chore na bostonkę powinno unikać przebywania wśród innych osób, szczególnie zdrowych dzieci oraz osób z obniżoną odpornością. Infekcja jest leczona wyłącznie objawowo, a wielu rodziców zastanawia się, czy i kiedy z bostonką można wychodzić na dwór. Opowiadamy.
/ 17.09.2023 05:25
czy z bostonką można wychodzić na dwór fot. Adobe Stock, Кирилл Рыжов

Spis treści:

  1. Czym jest bostonka i jak się ją leczy?
  2. Czy z bostonką można wychodzić na dwór?
  3. Kiedy po bostonce dziecko może wrócić do przedszkola?
  4. Jak długo bostonka jest zaraźliwa?

Czym jest bostonka i jak się ją leczy?

Bostonka, inaczej choroba bostońska lub choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD od Hand, Foot, Mouth Disease), jest wirusową chorobą zakaźną wieku dziecięcego. Rozwija się na ogół w grupie do 5. roku życia. Charakterystycznym objawem bostonki jest plamista lub pęcherzykowa wysypka ograniczająca się do dłoni, stóp oraz jamy ustnej (więcej: wysypka bostońska). Oprócz tego dziecko ma gorączkę, ból gardła, źle się czuje i niechętnie przyjmuje pokarmy.

Niestety nie ma leku przyczynowego na bostonkę ani szczepionki, która mogłaby chronić przed infekcją. Chorobę leczy się wyłącznie objawowo. Na gorączkę i ból podawany jest lek z paracetamolem. Poza tym posiłki powinny być półpłynne, neutralne w smaku i letnie. Należy zapewnić dziecku odpoczynek i odpowiednią ilość płynów, aby zapobiec odwodnieniu.  

Czy z bostonką można wychodzić na dwór?

Jeżeli dziecko chore na bostonkę czuje się dobrze, nie ma gorączki, dreszczy, bólów mięśniowych, może wyjść na dwór. Powinno jednak unikać kontaktu z innymi, ponieważ przy obecnej wysypce nadal zaraża. Jeśli jednak dziecko jest osłabione i źle się czuje, to najlepiej pozostać z nim w domu. Ważny jest w tym czasie odpoczynek, aby organizm miał siły na walki z chorobą, oraz nawodnienie, ponieważ dzieci w trakcie bostonki często tracą chęci do picia i jedzenia, a to grozi odwodnieniem.

Zastanawiając się, czy dziecko z bostonką może wyjść na dwór, warto też zwrócić uwagę na pogodę. Skóry z wysypką bostońską nie należy eksponować na promieniowanie słoneczne, bo zwiększa to ryzyko pojawienia się blizn. Gdy wieje i jest zimno, to również lepiej odpuścić spacery do czasu całkowitego wyzdrowienia dziecka. 

Kiedy po bostonce dziecko może wrócić do przedszkola?

Bostonka trwa około 7-10 dni, ale choroba może wydłużać się do 3 tygodni. Dziecko chore na bostonkę nie powinno przebywać wśród innych dzieci do czasu pełnego wyzdrowienia. Do przedszkola lub szkoły może wrócić dopiero wtedy, gdy wyzdrowieje i wysypka całkowicie ustąpi. Dopiero wtedy nie ma zagrożenia dla pozostałych dzieci. 

Jak długo bostonka jest zaraźliwa?

Bostonka jest chorobą bardzo zaraźliwą, szczególnie przez pierwszy tydzień występowania objawów. Chory zaraża jednak dłużej — w okresie od kilku dni przed wystąpieniem wysypki do czasu całkowitego przyschnięcia lub zniknięcia zmian skórnych. Fragmenty wirusa w kale chorych mogą utrzymywać się wiele tygodni.  

Źródła:
Hand, Foot, and Mouth Disease (HFMD), CDC, https://www.cdc.gov/hand-foot-mouth/index.html,
Hand, Foot, and Mouth Disease (HFMD), NHS, https://www.nhs.uk/conditions/hand-foot-mouth-disease/

Czytaj także:
Obalamy mity: Czy z przeziębionym dzieckiem można wychodzić na dwór?
Czy po inhalacji można wychodzić na dwór? Zalecenia po inhalacji
Czy z ospą można wychodzić na dwór? Chory zaraża jeszcze przed pojawieniem się wysypki
Czy z anginą można wyjść na dwór? Czasami jest to nawet wskazane

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!