Czym charakteryzuje się migrena skojarzona?

Jak rozpoznać wstrząśnienie mózgu?/fot. Fotolia
Migrena skojarzona (porażenna) to jedna z wielu odmian migreny. Poprzedzać ją mogą drętwienie ręki lub ust, niedowład, a nawet padaczka czy zawroty głowy. Czy wiesz, jak dokładnie rozpoznać ten rodzaj bólu głowy i jak z nim walczyć? Jak leczyć migrenę skojarzoną?
/ 17.07.2017 15:07
Jak rozpoznać wstrząśnienie mózgu?/fot. Fotolia

Na początku kilka słów o migrenie...

Migreną nazywamy zespół chorobowy, którego głównym objawem są bóle głowy. Są one silne, napadowe, zazwyczaj jednostronne, o różnym stopniu nasilenia oraz trwania. Zazwyczaj tego rodzaju bólom głowy towarzyszą mdłości, jak również wymioty.

Migrenę uznaje się za chorzenie o podłożu neurologicznym, na które wpływ ma stres, hałas, światło, zmiany pogody etc.

Na ten rodzaj bólów głowy najczęściej narażone są kobiety.

Objawy migreny

Bardzo często napad tak silnych bólów głowy poprzedzony jest kilkoma dolegliwościami, które określić można jako objawy migreny. Wśród nich wymienia się m.in. zaburzenia wzroku, mrowienie, drętwienie kończyn, nudności.

Niekiedy migrenie mogą towarzyszyć zaburzenia naczynioworuchowe. Polegają one na zwężaniu i zwiotczaniu tętnic.

Zobacz też: Migrena to nie tylko ból - powikłane postaci migreny

Migrena skojarzona

Napad migreny zazwyczaj poprzedzony jest wystąpieniem tzw. aury. W momencie, gdy następuje przejście z jednej fazy (aury) do drugiej (bólu) pojawić się mogą: zmęczenie, mrowienie twarzy, szum w uszach, zmiany nastroju (m.in. rozdrażnienie), jak również obrzęki.

W przypadku migreny skojarzonej równie ważną rolę mogą odgrywać zawroty głowy. Przy tego rodzaju bólu głowy może dojść do wirowych zawrotów głowy. Ponadto mogą pojawić się także problemy z widzeniem. Wówczas dana osoba może narzekać na podwójne widzenie lub mroczki.

Niektórzy pacjenci odczuwać mogą także szum w uszach, tymczasowe zaburzenia świadomości, jak również pulsujący ból w okolicy potylicy.

Migrena porażenna

Migrena porażenna to kolejna nazwa, którą można określić migrenę skojarzoną. Dolegliwość ta występuje stosunkowo rzadko.

Bólowi głowy mogą wówczas towarzyszyć objawy mózgowe o charakterze przejściowym, które występują w postaci afazji, parestezji, dyzartrii, tzw. padaczki Jacksona oraz niedowładów. Może pojawić się także jednostronne drętwienie ust lub ręki.

Powyższe dolegliwości zazwyczaj mają charakter krótkotrwały i po kilku minutach ustępują.

Zobacz też: Czy migrena ma związek z chorobami serca?

Skąd te objawy?

Za występowanie migreny skojarzonej odpowiadają w zasadzie te same czynniki, co w przypadku pozostałych jej rodzajów. Wśród nich można wymienić długotrwały stres, występowanie miesiączki u kobiet, pozostawanie na czczo, spożywanie pewnych pokarmów (u niektórych osób szkodliwe mogą okazać np. czekolada czy wino).

Poza tym do grona czynników przyczyniających się do wystąpienia migreny można zaliczyć anomalia pogodowe, hałas, zbyt długi sen, jak również pewne leki, które zażywa dana osoba. U kobiet często za migrenę odpowiadają przyjmowane środki antykoncepcyjne.

Jak leczyć?

Przede wszystkim nie na własną rękę. W przypadku wystąpienia migreny warto jest udać się do lekarza, który przeprowadzi szczegółowy wywiad. Być może zleci jakieś badania? Z pewnością przepisze lekarstwa, które pozwolą normalnie funkcjonować w okresie ataku migreny.

Z lekarzem warto konsultować również wszelkie wątpliwości, powstałe chociażby w przypadku pojawienia się nowych dolegliwości, które mogłyby świadczyć o udarze mózgu czy innym schorzeniu.

W leczeniu tego rodzaju migreny, jak w przypadku pozostałych, bardzo ważne jest zapewnienie pacjentowi spokoju. Kluczową rolę może odgrywać przyciemnienie pomieszczania, w którym znajduje się dana osoba.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA