Czym jest porażenie Bella?

Przeszczep twarzy to nie tylko szansa na odzyskanie zdolności do normalnego jedzenia czy oddychania, ale także wyrażania emocji i zdolność czucia./ fot. Fotolia
Nagłe opadnięcie kącika ust, któremu towarzyszy osłabienie mięśni twarzy może świadczyć o tzw. porażeniu Bella. Czy wiesz co to takiego? I jak się to leczy?
/ 01.08.2011 08:03
Przeszczep twarzy to nie tylko szansa na odzyskanie zdolności do normalnego jedzenia czy oddychania, ale także wyrażania emocji i zdolność czucia./ fot. Fotolia

Porażenie Bella jest to samoistne porażenie nerwu twarzowego (n.VII). Stanowi najczęstszą patologię nerwu VII. Szacuje się, że jest odpowiedzialne za 75% przypadków jego uszkodzeń.

W jaki sposób powstaje?

Patogeneza schorzenia nie jest jasna. Postuluje się, że objawy występują w skutek nieropnego zapalenia nerwu w obrębie kanału czaszkowego, przez który przechodzi. Stwierdza się zdecydowanie częstsze występowanie tego typu uszkodzenia wśród osób z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą a także u kobiet w ciąży. Istnieją podejrzenia, że pewna rolę w patogenezie odgrywa oziębienie okolicy ucha i szyi.

Jakie są objawy?

Porażenie Bella charakteryzuje się nagłym wystąpieniem objawów porażenia nerwu twarzowego. U chorego dochodzi do jednostronnego osłabienia lub niedowładu mięśni mimicznych twarzy - opadnięcia kąta ust, niemożności gwizdania lub zmarszczenia czoła. Objawy te często poprzedza wystąpienie bólu w okolicy wyrostka sutkowatego i kąta żuchwy. Może również towarzyszyć temu zniesienie smaku, nadwrażliwość na dźwięki oraz zaburzenia wydzielania śliny.

Przeczytaj: Kiedy mamy do czynienia z opadającym kącikiem ust?

Czy jest to groźne?

W połowie przypadków objawy ustępują samoistnie w przeciągu około 6 miesięcy. Chorzy cierpiący na nadwrażliwość na dźwięki, cukrzycę i nadciśnienie tętnicze niestety są zagrożeniu większym ryzykiem trwałych ubytków w zakresie czynności mięśni mimicznych twarzy.

Uwaga! W chwili wystąpienia opisanych wyżej objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu wykluczenia innych poważnych chorób, które mogą dawać podobne objawy - np. stwardnienia rozsianego!

Czy to się leczy?

Tak, chorym z porażeniem Bella w celu terapeutycznym podaje się sterydy. W wybranych przypadkach stosuje się zabiegi chirurgiczne polegające na dekompresji nerwu twarzowego w jego kanale.

Polecamy: Czym jest nerwoból nerwu trójdzielnego?

Podsumowanie

Porażenie Bella jest uszkodzeniem nerwu twarzowego o niejasnej przyczynie. U połowy chorych ustępuje samoistnie. Zagrożenie przetrwałą obecnością objawów porażenia nerwu twarzowego jest większe wśród osób starszych i obciążonych licznymi chorobami. W leczeniu stosuje się sterydy, które łagodzą przebieg u części chorych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA