Skolioza, czyli tzw. skrzywienie boczne kręgosłupa
Kręgosłup człowieka pod wpływem różnych czynników środowiskowych układa się w niepoprawny sposób. Jednym z rodzajów takiego złego ułożenia jest właśnie skolioza. Zdrowy kręgosłup w naturalny sposób ma wygięty kształt, co zwiększa jego wytrzymałość na różnego rodzaju naciski. Skolioza polega na odchyleniu się kręgosłupa w tej właśnie krzywiźnie, ale o wiele za mocno – zamiast delikatnie łukowatej formy, przybiera on postać litery S.
Zobacz też: Ćwiczenia na zwyrodnienie kręgosłupa - porada eksperta
Skolioza najczęściej rozwija się w piersiowym odcinku kręgosłupa (górna część pleców) lub pomiędzy częścią piersiową a lędźwiową (środkowa część pleców), o wiele rzadziej występuje tylko w odcinku lędźwiowym.
Skrzywienie uznawane jest za skoliozę, kiedy przekroczy 10˚, wszystkie skrzywienia poniżej tej granicy są bezpieczne i nie wymagają żadnego leczenia, a jedynie obserwacji.
Nieleczona skolioza postępuje nawet wtedy, gdy chory przestał już rosnąć. Nieleczenie skrzywienia bocznego kręgosłupa może doprowadzić do zniekształcenia klatki piersiowej i takiego ucisku na narządy wewnętrzne, który w konsekwencji może wywołać znaczne upośledzenia w krążeniu i oddychaniu.
Największe ryzyko
Na największe ryzyko narażone są osoby w okresie dojrzewania, kiedy w bardzo szybkim czasie kości równie szybko rosną. Najczęściej są one rozpoznawane pomiędzy 7 a 8 r.ż. oraz 12 a 13 rokiem życia dziecka i o wiele częściej wykrywane są u dziewcząt niż u chłopców.
W zależności od wieku chorego możemy rozróżnić skoliozy:
- Wczesnodziecięce (do 3 roku życia).
- Dziecięce (pomiędzy 3 a 10 rokiem życia).
- Młodzieńcze (nabyte w okresie dorastania).
- Wieku dorosłego.
Przyczyny powstawania skoliozy
Niestety pomimo wielu hipotez i badań na ten temat nie znaleziono przyczyny powstawania większości skrzywień.
Mimo to wiadomo, że na powstawanie skoliozy mogą wpłynąć czynniki genetyczne, ponieważ w niektórych rodzinach jest ona częściej wykrywana niż w innych.
Skolioza może pojawić się również, jako wynik niedostatecznego rozwoju mięśni z powodów o podłożu neurologicznym, np. u chorych na dystrofię mięśniową lub porażenie mózgowe.
Zobacz też: Krzywy kręgosłup u dziecka - jak mu zapobiec?
U dorosłych zaawansowana skolioza może być rezultatem wady nabytej i niezdiagnozowanej w dzieciństwie. Może też pojawić się na skutek zwyrodnienia stawów międzykręgowych. Skolioza zwyrodnieniowa u dorosłych wynika najczęściej z pogarszającego się stanu kręgosłupa, zazwyczaj po 40 roku życia.
Szczególnie niebezpieczna jest zwłaszcza u kobiet, ponieważ łączy się wtedy z osteoporozą, doprowadzając do całkowitego osłabienia kręgosłupa.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!