Depresja ojca może wpływać na dziecko jeszcze przed jego narodzinami

smutek, załamanie, samobójstwo, mężczyzna, para, kłótnia, depresja/fot. Fotolia
Mężczyzna cierpiący na depresję w czasie ciąży swojej żony może narazić jeszcze nienarodzone dziecko na poważne problemy emocjonalne, które mogą pojawić się już w wieku 3 lat. Takie są interpretacje wyników badań, które przeprowadzono na ponad 30 000 norweskich dzieciach.
/ 29.11.2018 14:10
smutek, załamanie, samobójstwo, mężczyzna, para, kłótnia, depresja/fot. Fotolia

Partnerzy kobiet w ciąży, którzy zostali zakwalifikowani do badania, musieli wypełnić kwestionariusz zdrowia psychicznego, oceniający niepokój i objawy depresji. Naukowcy zebrali również informacje na temat przed- i poporodowego zdrowia psychicznego matki oraz psychicznego i emocjonalnego rozwoju ich dzieci w wieku 3 lat.

Jak rozpoznać depresję poporodową?

Wyniki badania

Według badań 3% ojców miał wysoki poziom psychologicznego cierpienia, a ich dzieci miały wyższy poziom problemów emocjonalnych i behawioralnych. Naukowcy wzięli pod uwagę także inne możliwe czynniki przyczyniające się do problemów emocjonalnych dzieci, takie jak: wiek ojca, jego wykształcenie i stan cywilny oraz zdrowie psychiczne matki dziecka.

Wyniki badań sugerują, że pewne ryzyko wystąpienia problemów psychicznych, behawioralnych i społecznych u dzieci, można zidentyfikować już w czasie ciąży
- mówi Anne Lise Kvalevaag, doktorantka na Uniwersytecie w Bergen.

Naukowcy, których sprawozdanie ukazało się w czasopiśmie „Pediatrics”, zbadali związek pomiędzy depresją ojców w okresie prenatalnym ciąży a problemami z zachowaniem małych dzieci, i doszli do następujących wniosków:

  • dzieci mogły odziedziczyć genetyczną przypadłość na problemy, z jakimi zmagają się ich ojcowie,
  • depresja przyszłych ojców mogła negatywnie wpłynąć na ciężarne i ich zdrowie psychiczne,
  • dzięki „prenatalnej depresji” ojca można przewidzieć, że będzie on w depresji także po urodzeniu dziecka.

Ojcowie, którzy mają problemy ze zdrowiem psychicznym w okresie prenatalnym ciąży, mogą się z nimi zmagać także po przyjściu dziecka na świat. A to może już bezpośrednio wpływać na rozwój małych dzieci
- mówi psycholog Elizabeth Harvey, z Uniwersytetu w Massachusetts.

Harvey opublikowała swoje badania w „Journal of Abnormal Psychology”. Artykuł dotyczy związku pomiędzy wczesnym ojcostwem a problemami behawiorystycznymi ich dzieci. Badania dowodzą, że trzyletnie dzieci, które mają tatę cierpiącego na depresję, są bardziej narażone na problemy emocjonalne w wieku 6 lat.

Zobacz też:
Wszystko o depresji
Jakie są objawy depresji?

Źródło: WebMd.com/ mm

http://www.webmd.com/parenting/baby/news/20130103/depressed-dads-kids

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA