Domowe sposoby na afty fot. Adobe Stock

Domowe sposoby na afty - jak się ich szybko pozbyć?

Domowe sposoby na afty pomagają przyśpieszyć proces gojenia tych nieprzyjemnych zmian. Zioła, olej kokosowy czy żel z aloesu potrafią działać podobnie jak preparaty z apteki.
/ 28.01.2020 11:18
Domowe sposoby na afty fot. Adobe Stock

Afta pojawić się może na języku, wardze, policzku czy w gardle. Powoduje ją m.in. stres, niedobór witamin (B12, cynk, kwas foliowy i żelazo), a także urazy mechaniczne. Afta zwykle mija samoistnie po około 2-3 tygodniach.

Nie należy do najprzyjemniejszych schorzeń. Mogą towarzyszyć jej bóle przy jedzeniu, a nawet gorączka. W aptekach znajdziemy wiele środków znieczulających oraz przyśpieszających gojenie aft. Zanim po nie jednak sięgniemy, warto wypróbować także domowych sposobów na afty.

Żel aloesowy

Żel aloesowy zakupić można w każdej aptece i sklepie zielarskim. Polecamy jednak bardziej naturalny sposób. Z uciętego wcześniej liścia aloesu należy wycisnąć około 5 kropel żelu, którym następnie smarujemy aftę. Czynność można powtarzać nawet 5-6 razy dziennie. 

Płukanie jamy ustnej ziołami

Dobrze sprawdzi się napar z szałwii, wody różanej, rumianku, nagietka lekarskiego lub liści maliny. Napary ziołowe działają antybakteryjnie i przeciwbólowo. Można je stosować do płukania jamy ustnej nawet 3-5 razy dziennie, najlepiej po jedzeniu. 

Odkażanie rany

Miejsce, w którym pojawiła się afta powinno być odpowiednio odkażone, dzięki temu znacznie szybciej się zagoi. Ranę można odkażać gazikiem nasączonym:

  • wodą utlenioną 
  • roztworem z sody oczyszczonej i wody,
  • roztworem z wody i soli.  

Wilgotna torebka od herbaty

Herbata ma właściwości ściągające, dzięki czemu świetnie sprawdzi się jako naturalne lekarstwo na aftę. Można ją stosować jako płukankę, ale dużo bardziej skuteczna będzie w formie opatrunku. Wystarczy wilgotną torebkę przyłożyć do afty i przytrzymać przez około 15-20 minut. Dzięki temu zmiana zagoi się znacznie szybciej. 

Odpowiednia dieta

Podczas afty należy unikać tłustych, ostrych, kwaśnych oraz bardzo twardych dań, które mogłyby dodatkowo podrażnić ranę. W jadłospisie chorego przede wszystkim powinny znaleźć się lekkostrawne dania zawierające dużo warzyw (mogą być gotowane na parze, dzięki temu będą bardziej miękkie). Pacjent z aftą powinien również wzbogacić dietę w jogurty naturalne z żywymi bakteriami kwasu mlekowego. 

Olejek herbaciany

W leczeniu afty wykorzystać można również olejek z drzewa herbacianego. Ma on działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i dezynfekujące. Przed użyciem należy pamiętać, aby delikatnie rozcieńczyć go z wodą (łyżka wody na 3-4 krople olejku). Tak przygotowaną miksturę nakładamy punktowo na aftę. 

Olej kokosowy 

Ma działanie antybakteryjne, nawilża i natłuszcza skórę, zmniejsza uczucie swędzenia oraz przyśpiesza gojenie się ran. Można stosować go jako zamiennik maści, nawet 3-4 razy dziennie. Najlepszym wyborem jest olej kokosowy nierafinowany, ponieważ ma dużo lepszy skład niż ten rafinowany. 

Więcej o aftach:
Afta (na języku, wardze, w gardle) - objawy i leczenie
Afty u dzieci - objawy i leczenie
Afty - objawy i zapobieganie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!