Co może wywołać stan zapalny w jamie ustnej?

Często próbujemy załagodzić stan zapalny w jamie ustnej stosując domowe sposoby. Jednak z dolegliwościami, takimi jak zaczerwienione dziąsła, suchość w buzi czy drobne krostki, powinniśmy udać się do stomatologa. Czym grożą te dolegliwości?

fot. Fotolia

Zapalenie dziąseł

Drugim najczęstszym schorzeniem jamy ustnej zaraz po próchnicy jest zapalenie dziąseł. Sprzyja mu przede wszystkim niewłaściwa higiena, ale także niewłaściwie dopasowane protez i koron oraz zażywane leki (np. przy chorobie wieńcowej). Powodem mogą być także niektóre choroby (m.in. nadciśnienie czy cukrzyca). Sygnał, który świadczy o zapaleniu dziąseł to pojawiające się samoistnie lub podczas szczotkowania lub nitkowania krwawienie. Często towarzyszy mu nasilający się w czasie jedzenia i mycia ból. Zdarza się także, że dziąsła zmieniają kolor, są opuchnięte lub przeciwnie – cofają się odsłaniając szyjki zębów. Może także pojawić się nieprzyjemny zapach z ust.

W przypadku zaobserwowania powyższych objawów należy zgłosić się do stomatologa, który zleci badania pozwalające na rozpoznanie rodzaju bakterii powodujących zapalenie. Dzięki temu zostanie dobrany odpowiedni lek (zazwyczaj antybiotyk), który pozwoli na skuteczne wyeliminowanie problemu. Zaleca się także usunięcie przyczyny odpowiedzialnej za powstanie schorzenia, czyli np. w przypadku niewłaściwie dopasowanych koron – poprawki protetyczne.

Grzybica

W jamie ustnej występują grzyby - to zupełnie normalne. Jednak gdy prowadzimy stresujący tryb życia, palimy papierosy, brakuje nam witamin lub mamy osłabioną odporność, grzyby mogą się namnożyć i wówczas rozwija się grzybica. Jest to również przypadłość osób starszych, które noszą źle dopasowane protezy. Jeżeli więc zauważamy, że dziąsła są żywoczerwone i odczuwamy pieczenie lub suchość w buzi, warto poddać się badaniu (tzw. mykogram), które na podstawie wymazu z błony śluzowej wskazuje na jakie leki grzyby są wrażliwe.

Na podstawie badań stomatolog dobiera odpowiednie preparaty przeciwgrzybicze. Oprócz leków do stosowania miejscowo zaleca się także doustne tabletki. Taka terapia trwa zazwyczaj około 3 tygodni. Mimo tego, że objawy mogą ustąpić wcześniej, należy kurację bezwzględnie stosować do końca, gdyż niezastosowanie się do tego zalecenia może spowodować nawrót grzybicy. Warto również pomyśleć o wyeliminowaniu przyczyn powstawania grzybicy, co w przyszłości pozwoli uniknąć rozwijaniu się grzybów w jamie ustnej.

Warto wiedzieć: Jakie bakterie mieszkają w jamie ustnej?

Afty

Afty to początkowo małe czerwone plamki, które po 1-2 dniach zmieniają się w bolesne owrzodzenia o wielkości od kilku do kilkunastu milimetrów. Zazwyczaj pojawiają się na brzegach języka, dziąsłach, ustach i po wewnętrznej stronie policzków. Afty najczęściej powstają na skutek urazu – stałe podrażnianie struktur miękkich przez źle dopasowaną protezę, uszkodzenie podczas zabiegu stomatologicznego, nawet nieostrożne szczotkowanie może być przyczyną urazu! Objawy, które mogą towarzyszyć aftom i powinny bezwzględnie zostać zgłoszone dentyście to ból, ślinotok, zdarza się także podwyższona temperatura.

W leczeniu aft przede wszystkim podaje się leki przeciwzapalne oraz zaleca się miejscowo stosowanie maści lub zawiesin do pędzlowania. Afty ustępują zazwyczaj po około 10 dniach. Można również zastosować nowoczesną technikę – laseroterapię. Dzięki temu tkanki są lepiej stymulowane do odnawiania się.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Warto stosować się do kilku zaleceń, aby uniknąć problemów w jamie ustnej:

  • Regularnie szczotkuj i nitkuj zęby – 3 razy dziennie, po głównych posiłkach. Nie zapomnij użyć płynu do płukania ust.
  • Przynajmniej raz dziennie masuj dziąsła specjalną gumową szczoteczką albo wodnym masażerem.
  • Nawet jeżeli boli cię ząb lub krwawią dziąsła – nie rezygnuj ze szczotkowania! Brak higieny może jedynie pogorszyć sprawę.
  • Co 6 miesięcy odwiedzaj higienistkę stomatologiczną w celu usunięcia osadu i kamienia (domowa higiena nie wystarczy!).
  • Jeżeli palisz papierosy postaraj się zerwać z nałogiem. Nikotyna niekorzystnie wpływa nie tylko na żeby ale także na dziąsła.
  • Unikaj jedzenia klejących i oblepiających zęby potraw. Po ich zjedzeniu najlepiej od razu wyszczotkować zęby.
  • Jeżeli widzisz jakieś niepokojące objawy, bez zwłoki udaj się do stomatologa. Czas działa na twoją niekorzyść – im wcześniej rozpoczęte zostanie leczenie, tym będzie ono mniej bolesne i mniej kosztowne.

Polecamy: Krew w jamie ustnej – co robić?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)