Domowe sposoby na obrzydzenie alkoholu. Zioła, nawyki, leki zniechęcające do picia

domowe sposoby na obrzydzenie alkoholu fot. Adobe Stock, mnimage
Jeśli pijesz sporadycznie i poszukujesz domowych sposobów obrzydzenia alkoholu, wypróbuj korzeń kudzu, techniki relaksacyjne, zioła na uspokojenie czy dostępne online terapie lub grupy wsparcia. Domowe sposoby na obrzydzenie alkoholu są niewystarczające dla osób z uzależnieniem. W tych przypadkach konieczna jest fachowa pomoc.
/ 30.12.2023 05:04
domowe sposoby na obrzydzenie alkoholu fot. Adobe Stock, mnimage

Jeśli jesteś bliskim osoby nadużywającej alkoholu albo sam masz taki problem, być może szukać informacji na temat tego, jak obrzydzić sobie alkohol. Musisz jednak wiedzieć, że w przypadku uzależnienia niezbędna jest pomoc specjalistów, dzięki którym przejście przez proces zrywania z nałogiem jest bezpieczniejsze. Nagłe zaprzestanie picia przez osobę uzależnioną wiąże się z ryzykiem dla zdrowia i życia, dlatego ważne jest fachowe wsparcie. Trzeba pamiętać też o tym, że choć istnieją leki obrzydzające alkohol (leki awersyjne), to nie leczą one źródła alkoholizmu. Na ogół przyczyną są problemy natury emocjonalnej. Dlatego nierozłącznym elementem wychodzenia z nałogu jest terapia. 

Spis treści:

  1. Domowe sposoby na obrzydzenie alkoholu
  2. Sposoby na obrzydzenie alkoholu – leki
  3. Alkohol nie daje żadnych korzyści

Domowe sposoby na obrzydzenie alkoholu. Jak przestać pić?

Domowe sposoby na obrzydzenie alkoholu to m.in. korzeń kudzu, techniki relaksacyjne, zioła oraz wsparcie psychologiczne. Pamiętaj, że próby samodzielnego odtruwania organizmu przez osoby z rozwiniętym uzależnieniem od alkoholu są niebezpieczne i na ogół niewystarczające. Po naturalne metody sięgnij, gdy alkohol pojawia się sporadyczne i w umiarkowanych ilościach. 

Korzeń kudzu

Korzeń kudzu, inaczej opornik łatkowaty, to pochodząca z Azji roślina z rodziny bobowatych, która posiada właściwości lecznicze. Według literatury historycznej ​​ekstrakty z korzenia kudzu były stosowane w leczeniu alkoholizmu od 600 r. n.e. lub wcześniej. Aktualnie naukowcy w badaniach na zwierzętach i ludziach potwierdzili skuteczność kudzu w ograniczaniu chęci na spożywanie alkoholu. To działanie jest zasługą obecnych w roślinie izoflawonów: puearyny, daidzeiny, daidziny. Podawanie ekstraktu kudzu ludziom spożywającym alkohol spowodowało zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu. 

domowe sposoby na obrzydzenie alkoholu
fot. Korzeń kudzu zmniejsza chęć na alkohol / Adobe Stock, ExQuisinefto

Zajęcie uwagi

Aby zniechęcić się do alkoholu, zajmij myśli innymi absorbującym zajęciami, np. czytaniem książek, sportem, medytacją. Ważne jest, żeby znaleźć sobie hobby: zajęcie, które będzie sprawiało przyjemność i które odciągnie uwagę od picia alkoholu.

Techniki relaksacyjne

Techniki relaksacyjne pozwalają obniżyć poziom stresu, niepokoju i lęku, a zatem czynników, które mogą skłaniać do sięgnięcia po alkohol. Dwie popularne techniki relaksacyjne to trening autogenny Schultza albo Jacobsona. Dzięki nim mamy lepszą kontrolę nad ciałem i łagodzimy napięcia mięśni.  

Zioła na uspokojenie

Podobnie jak techniki relaksacyjne mogą działać zioła na uspokojenie. Zmniejszają nerwowość, wewnętrzne napięcie, obniżenie nastroju, a tym samym pomagają zmniejszyć ochotę na alkohol. Popularne zioła na uspokojenie to melisa, rumianek, korzeń kozłka (waleriana), ziele dziurawca (polecany na łagodne objawy depresji). Możesz je pić w formie naparów.

Terapia lub grupy wsparcia

W internecie dostępne są miejsca prowadzące indywidualne terapie lub grupy terapeutyczne albo grupy wsparcia, dzięki którym lepiej poradzisz sobie z ochotą na alkohol. Terapia pozwala znaleźć przyczyny zwiększające chęć na alkohol i uczy radzić sobie z nimi.

Zrezygnuj też z przebywania w towarzystwie i miejscach stwarzających okoliczności do picia. 

Sposoby na obrzydzenie alkoholu – leki

Lek, który obrzydza alkohol (tzw. lek awersyjny), to przede wszystkim disulfiram, powszechnie znany jako esperal lub „wszywka” (dostępny też w tabletkach). Jest to środek budzący wiele kontrowersji, obarczony dużym ryzykiem niebezpiecznych działań niepożądanych, łącznie ze zgonem, a zdania co do jego skuteczności są podzielone.

Działanie leku polega na wywoływaniu silnych nieprzyjemnych dolegliwości już po niewielkiej ilości alkoholu. Pojawiają się zaczerwienienie twarzy, duszność, wymioty lub nudności, ból głowy, rozpieranie w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca oraz niepokój. Zakłada się, że to powinno obrzydzić picie alkoholu. Z tym jednak bywa różnie. 

Inne leki, które mają pomóc w zerwaniu z uzależnieniem od alkoholu, to:

  • Nalmefen – tabletki działają na receptory opioidowe w mózgu i mogą zmniejszać potrzebę napicia się alkoholu w czasie abstynencji oraz odczuwanie przyjemności po jego spożyciu. Działają inaczej niż disulfiram. Te leki przede wszystkim mają pomóc w utrzymaniu abstynencji.
  • Akamprozat – lek przywraca równowagę chemiczną w mózgu, m.in. poprzez zwiększenie stężenia serotoniny i poprawę wychwytu GABA. Lek zmniejsza potrzebę spożycia alkoholu, odczuwanie głodu i zmniejsza liczbę nawrotów.
  • Naltrekson – działa na układ opioidowy w mózgu, dzięki czemu może zmniejszać potrzebę napicia się alkoholu, wydłuża czas abstynencji i zmniejsza ryzyko nawrotu epizodów upijania się.

Wszystkie leki stosowane w terapii alkoholizmu dostępne są tylko na receptę. Nie można ich kupić ani stosować samodzielnie bez nadzoru lekarza. Same środki farmakologiczne nie są wystarczające w leczeniu alkoholizmu. Nie wpływają na przyczyny choroby. Proces wychodzenia z nałogu jest złożony i wymaga zastosowania różnych metod, w tym psychoterapii. 

Alkohol nie daje żadnych korzyści

Tak naprawdę wystarczająco obrzydzić alkohol powinien fakt, jak fatalny ma on wpływ na nasze zdrowie. Nieprawdą jest, że picie umiarkowanych ilości alkoholu, może być korzystne dla zdrowia. Naukowcy wskazują, że wypicie zaledwie jednego napoju alkoholowego już wiąże się z ryzykiem zdrowotnym. A im jest go więcej, tym potencjalne negatywne skutki są dotkliwsze.

Spożywanie alkoholu:

  • niszczy wątrobę,
  • podrażnia układ pokarmowy i sprzyja powstaniu wrzodów żołądka i dwunastnicy,
  • zwiększa ryzyko wielu nowotworów: raka głowy i szyi, jamy ustnej, raka trzustki, raka piersi, raka jelita grubego,
  • działa szkodliwie na serce: powoduje arytmie, udary, zawały, nadciśnienie,
  • obniża odporność,
  • niszczy mózg, zakłóca szlaki komunikacyjne,
  • wpływa negatywnie na nastrój, jasność myślenia, refleks, koordynację ruchową, zwiększa ryzyko rozwoju chorób psychicznych.

Taki jest wpływ alkoholu na organizm, ale skutki jego spożywania sięgają dalej. Nadmierne picie niszczy relacje z bliskimi, obniża wydajność w pracy i przyczynia się do wypadków komunikacyjnych. Niestety te „straszaki” z reguły nie działają skutecznie w obrzydzaniu do picia alkoholu. Być może to ci się przyda: Jak zmusić kogoś do leczenia?

Źródła:

Stokes M, Abdijadid S. Disulfiram. 2022 Oct 24. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan–. PMID: 29083801,

Skinner MD, Lahmek P, Pham H, Aubin HJ. Disulfiram efficacy in the treatment of alcohol dependence: a meta-analysis. PLoS One. 2014 Feb 10;9(2):e87366. doi: 10.1371/journal.pone.0087366,

Alcohol's Effects on the Body, National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism , www.niaaa.nih.gov/alcohols-effects-health/alcohols-effects-body,

Penetar DM, Toto LH, Lee DY, Lukas SE. A single dose of kudzu extract reduces alcohol consumption in a binge drinking paradigm. Drug Alcohol Depend. 2015 Aug 1;153:194-200. doi: 10.1016/j.drugalcdep.2015.05.025.

Czytaj także:
Uderzenie gorąca i czerwone plamy na dekolcie po lampce wina? Sprawdź, czy nie masz nietolerancji alkoholu
Alkohol a trzustka. Jaki alkohol najmniej szkodzi trzustce?
Czy alkohol podnosi ciśnienie tętnicze krwi? Naukowcy nie mają wątpliwości
Uczulenie na alkohol czy nietolerancja alkoholu? Objawy i leczenie
Najlepszy i najgorszy alkohol na diecie. Kaloryczność alkoholi i sprawdzone sposoby na jej zmniejszenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA