duszność nerwica fot. Adobe Stock

Duszności przy nerwicy. Częsty objaw, który można opanować

Duszność jest częstym objawem nerwicy. Chory ma wrażenie, że nie jest w stanie złapać powietrza lub że się udusi. Przy nerwicy problemy z oddechem polegają często na łapaniu głębokich wdechów w trakcie normalnego oddychania.
Agnieszka Czechowska / 01.12.2020 05:04
duszność nerwica fot. Adobe Stock

Trudność w złapaniu powietrza i głębokiego wdechu, zwana też czasami dusznością, bardzo często ma związek z zaburzeniami natury emocjonalnej, a nie chorobą somatyczną. Duszność jest charakterystyczna dla nerwicy wegetatywnej (neurastenicznej). Choć jest ona zaburzeniem psychicznym wywołuje niemal wyłącznie objawy ze strony ciała: bóle brzucha, bóle głowy, bezsenność, kołatania serca, ucisk w gardle, duszności. Dlatego właśnie osoby mające na ten rodzaj nerwicy trafiają najpierw pod opiekę gastrologów, kardiologów, którzy próbują znaleźć przyczynę ich dolegliwości.

Uczuciu duszności na tle nerwowym towarzyszą niekiedy parestezje np. w postaci drętwienia, mrowienia rąk, nóg czy okolicy ust.

Spis treści:

  1. Przyczyny duszności na tle nerwowym
  2. Leczenie duszności w przebiegu nerwicy
  3. Inne możliwe przyczyny duszności

Przyczyny duszności na tle nerwowym 

Nerwica wegetatywna jest zaburzeniem na tle psychicznym, do rozwoju której przyczynia się indywidualna podatność, stres, przemęczenie, a także silne przeżycia emocjonalne.

Duszność, która często pojawia się w przebiegu nerwicy, może łączyć się z lękiem przed śmiercią i atakiem paniki. Chory boi się, że ucisk w klatce piersiowej i kłopoty z oddychaniem spowodują, że się udusi. Na szczęście ten scenariusz jest nierealny. Nie ma takiej możliwości, by organizm bez żadnej somatycznej przyczyny wyłączył sobie dostęp do tlenu. Nawet jeśli przez chwilę pacjent ma kłopoty z oddychaniem, mózg w końcu zmusi go do nabrania powietrza.

Niekiedy w wyniku duszności nerwicowej pojawia się także szybkie niekontrolowane oddychanie. W takiej sytuacji zaleca się oddychanie do torebki papierowej. Dzięki temu ograniczymy dopływ tlenu do płuc i zmniejszymy nieprzyjemne objawy takie jak zawroty głowy, drętwienia i mrowienia kończyn związane z hiperwentylacją

Leczenie duszności w przebiegu nerwicy

Często się zdarza, że osoba z nawracającym uczuciem duszności, odwiedza lekarzy różnych specjalizacji i wykonuje wiele badań, które w rezultacie nie wskazują na żadną fizyczną przyczynę. W takich przypadkach już samo uświadomienie sobie, że duszność wynika nie z choroby, a z napięcia i nie zagraża życiu, a także zaakceptowanie tego objawy stresu, może przynieść ulgę i pozwala pozbyć się dokuczliwej dolegliwości.

Jeśli duszność przy nerwicy pojawia się często, utrudnia funkcjonowanie i jest dominującym objawem, lekarz może w pierwszej kolejności zalecić stosowanie leków antydepresyjnych i uspokajających. Przydatna jest terapia psychologiczna, która pomoże znaleźć przyczynę napięć i nauczy opanowywać lęki.

Inne możliwe przyczyny duszności

Trudności w oddychaniu to częsty objaw zaburzeń nerwicowych, ale mogą świadczyć również o wielu innych problemach zdrowotnych. Możliwe przyczyny wystąpienia duszności to:

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 31.01.2018.

Więcej na podobny temat:
Duszności – przyczyny problemów z oddychaniem. Co pomaga na duszności?
Nerwica - objawy nerwicy lękowej, żołądka, serca, natręctw, wegetatywnej
Nerwica depresyjna – przyczyny, objawy i leczenie [WYWIAD]
NERWICA WEGETATYWNA: objawy i leczenie nerwicy wegetatywnej
Duszność a koronawirus – co oznacza ten objaw i co robić, gdy się pojawi?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!