encefalopatia fot. Adobe Stock

Encefalopatia: co to jest, rodzaje, objawy i leczenie

Encefalopatia o trwałe lub czasowe uszkodzenie struktur mózgu, które prowadzi do utraty pewnych funkcji, np. zdolności poruszania się, czy zdolności intelektualnych.
Ewa Cwil / 14.02.2020 14:32
encefalopatia fot. Adobe Stock

Encefalopatie mogą mieć różne przyczyny. Należą do nich choroby i urazy, które mogą przytrafić się na różnych etapach życia, także płodowego. Stąd podział na różne rodzaje encefalopatii.

Encefalopatia:

 1. Rodzaje i przyczyny
 2. Encefalopatia wrodzona
 3. Encefalopatia nabyta
 4. Leczenie

Rodzaje encefalopatii i ich objawy

Encefalopatie dzieli się według czasu, w jakim powstały. Każdy ich rodzaj może mieć różne przyczyny i objawiać się na różne sposoby.

Encefalopatie wrodzone

Powstają w życiu płodowym lub podczas porodu. Najczęściej spowodowane są:

 • czynnikami genetycznymi (np. zespół Downa),
 • infekcjami płodowymi (cytomegalią, różyczką, toksoplazmozą, WZW B, opryszczką),
 • zatruciem ciążowym (gestozą),
 • urazem okołoporodowym (uciskiem, zaburzeniem ciśnienia wewnątrzmacicznego).

Każdy przypadek encefalopatii wrodzonej jest nieco inny i może dawać najróżniejsze objawy – od fizycznych, takich jak porażenia mięśni po upośledzenie umysłowe różnego stopnia.

Encefalopatie nabyte

Najczęściej mają związek z infekcją lub urazem, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia czasowego lub trwałego struktur mózgu. Najczęstszymi przyczynami encefalopatii są:

 • Urazy głowy, w wyniku których dochodzi do powstania krwiaka nad-, podtwardówkowego lub wewnątrzczaszkowego.
 • Nadciśnienie, które wywołuje obrzęk mózgu, wybroczyny lub zawał mózgu. Tego typu zaburzenia objawiają się bólem głowy, wymiotami, napadami padaczkowymi, zaburzeniami widzenia i świadomości.
 • Miażdżyca powodująca zawały mózgu (udary niedokrwienne).
 • Zaburzenia metabolizmu. Dochodzi wtedy do zatrucia centralnego układu nerwowego. W tej grupie wyróżnia się encefalopatie: wątrobowe, hiperglikemiczne, hipoglikemiczne, mocznicowe.
 • Stany zapalne, czyli infekcje atakujące centralny układ nerwowy – np. zapalenie opon mózgowych. Objawy encefalopatii wynikające z infekcji mogą obejmować utratę świadomości, ślepotę, padaczkę, zaburzenia funkcji intelektualnych.
 • Odczyny poszczepienne. Zdarzają się niezwykle rzadko: w jednym przypadku na 300 tysięcy. Skutkiem encefalopatii poszczepiennej może być upośledzenie umysłowe, napady padaczkowe.
 • Zatrucie alkoholem. Nosi nazwę encefalopatii Wernickiego, w wyniku której może dojść do porażenia mięśni.

Encefalopatia może powstać także w wyniku choroby, np. AIDS, choroby Creutzfelda-Jakoba, śmiertelnej bezsenności rodzinnej, zespołu Alpersa, a także w wyniku zaburzeń pracy tarczycy i przytarczyc, a także udaru cieplnego.

Leczenie encefalopatii

Leczenie tej dolegliwości zależy od przyczyn, jakie spowodowały chorobę. W części przypadków, gdy udaje się usunąć przyczynę, a zmiany nie doprowadziły do trwałego uszkodzenia mózgu, encefalopatia ustępuje całkowicie lub prawie całkowicie.

Jednak w przypadku trwałych uszkodzeń, nie udaje się doprowadzić do ustąpienia objawów. Wtedy, w zależności od tego, co dokładnie jest przyczyną i skutkiem choroby, stosuje się różne metody lecznicze: od leków farmakologicznych, np. przeciwpadaczkowych, po rehabilitację.

Więcej o chorobach centralnego układu nerwowego:
Glejak mózgu – objawy, leczenie, rokowania
Odkleszczowe zapalenie mózgu
Zapalenie opon mózgowych

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!