Spis treści:
- Encefalopatia mózgu – objawy
- Encefalopatia mózgu – rodzaje
- Jakie badania wykonać?
- Leczenie encefalopatii
Encefalopatia mózgu – objawy
Charakterystycznym objawem encefalopatii mózgu jest odmienny stan psychiczny, określany jako zaburzenia zachowania lub charakteropatie. Na encefalopatię mózgu mogą wskazywać takie objawy jak:
- utrata pamięci,
- niezdolność do koncentracji,
- utrata zdolności poznawczych,
- majaczenie,
- otępienie,
- zaburzenia cyklu snu i czuwania,
- zmiany cech osobowości, np. skłonność do agresji, nadmierna zazdrość, euforia, słowotok, reakcje lękowe,
- oligofazja - zaburzenia mowy charakteryzujące się np. ubogim słownictwem, trudnością w budowaniu zdań, echolaliami,
- mimowolne drgania mięśni,
- zaburzenia pisma,
- drżenie,
- osłabienie mięśni,
- trudności z przełykaniem,
- senność, letarg,
- postępująca utrata przytomności.
Objawy encefalopatii mózgu mogą być różne w zależności od typu zmian w mózgu. Mogą wystąpić tylko niektóre z wymienionych i zależeć od rodzaju encefalopatii.
Rodzaje encefalopatii
Encefalopatie dzieli się według czasu, w jakim powstały. Każdy ich rodzaj może mieć różne przyczyny i dawać inne objawy.
Encefalopatie wrodzone
Powstają w życiu płodowym lub podczas porodu. Najczęściej spowodowane są:
- czynnikami genetycznymi (np. zespół Downa),
- infekcjami płodowymi (cytomegalią, różyczką, toksoplazmozą, WZW B, opryszczką),
- zatruciem ciążowym (gestozą),
- urazem okołoporodowym (uciskiem, zaburzeniem ciśnienia wewnątrzmacicznego).
Każdy przypadek encefalopatii wrodzonej jest nieco inny i może dawać najróżniejsze objawy – od fizycznych, takich jak porażenia mięśni po upośledzenie umysłowe różnego stopnia.
Encefalopatie nabyte
Encefalopatie nabyte najczęściej mają związek z infekcją lub urazem, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia czasowego lub trwałego struktur mózgu. Najczęstszymi przyczynami encefalopatii są:
- Urazy głowy, w wyniku których dochodzi do powstania krwiaka nad-, podtwardówkowego lub wewnątrzczaszkowego.
- Nadciśnienie, które wywołuje obrzęk mózgu, wybroczyny lub zawał mózgu. Tego typu zaburzenia objawiają się bólem głowy, wymiotami, napadami padaczkowymi, zaburzeniami widzenia i świadomości.
- Miażdżyca powodująca zawały mózgu (udary niedokrwienne).
- Zaburzenia metabolizmu. Dochodzi wtedy do zatrucia centralnego układu nerwowego. W tej grupie wyróżnia się encefalopatie: wątrobowe, hiperglikemiczne, hipoglikemiczne, mocznicowe.
- Stany zapalne, czyli infekcje atakujące centralny układ nerwowy – np. zapalenie opon mózgowych. Objawy encefalopatii wynikające z infekcji mogą obejmować utratę świadomości, ślepotę, padaczkę, zaburzenia funkcji intelektualnych.
- Odczyny poszczepienne. Zdarzają się niezwykle rzadko. Skutkiem encefalopatii poszczepiennej może być upośledzenie umysłowe, napady padaczkowe.
- Zatrucie alkoholem. Nosi nazwę encefalopatii Wernickiego, w wyniku której może dojść do porażenia mięśni.
Encefalopatia może powstać także w wyniku choroby, np. AIDS, choroby Creutzfelda-Jakoba, śmiertelnej bezsenności rodzinnej, zespołu Alpersa, a także w wyniku zaburzeń pracy tarczycy i przytarczyc, a także udaru cieplnego.
Encefalopatia - jakie badania rozpoznają chorobę?
Encefalopatia może być rozpoznana na podstawie objawów oraz obecności czynnika mogącego zaburzać pracę mózgu, np. udar, choroba wątroby, alkoholizm, zakażenie OUN itp. Czasami encefalopatię diagnozuje się w trakcie badania EEG (elektroencefalografii), czyli testu oceniającego czynność mózgu. Mogą być wtedy widoczne fale o dużej amplitudzie i małej częstotliwości czy fale trójfazowe.
Pomocne w diagnozowaniu choroby są także badania krwi (mogą wykryć toksyny uszkadzające mózg), badanie płynu mózgowo-rdzeniowego (w celu rozpoznania zakażenia), badania obrazowe mózgu (rezonans, tomografia), a także testy neuropsychologiczne.
Leczenie encefalopatii
Leczenie tej dolegliwości zależy od przyczyn, jakie spowodowały chorobę. W części przypadków, gdy udaje się usunąć przyczynę, a zmiany nie doprowadziły do trwałego uszkodzenia mózgu, encefalopatia ustępuje całkowicie lub prawie całkowicie.
Jednak w przypadku trwałych uszkodzeń, nie udaje się doprowadzić do ustąpienia objawów. Wtedy, w zależności od tego, co dokładnie jest przyczyną i skutkiem choroby, stosuje się różne metody lecznicze: od leków farmakologicznych, np. przeciwpadaczkowych, po rehabilitację.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 14.02.2020.
Czytaj także:
Objawy udaru mózgu - z tą wiedzą możesz uratować komuś życie!
Problemy z pamięcią i bóle głowy mogą świadczyć o zakażeniu drożdżakami. Jakie są objawy neurologiczne Candida?
Najważniejsze alarmowe objawy neurologiczne
Padaczka u dzieci. Nie zawsze występuje z drgawkami
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!