Fototerapia – czy słońce może leczyć?

Fototerapia – czy słońce może leczyć?
Czy wiesz, że kąpiele słoneczne, których zażywasz na urlopie, mogą być nie tylko źródłem atrakcyjnej opalenizny, ale także terapią? Leczenie światłem słonecznym, nazywane fototerapią, jest z powodzeniem stosowane m.in. w łuszczycy, depresji i krzywicy.
/ 05.08.2010 17:49
Fototerapia – czy słońce może leczyć?

Co to jest fototerapia?

Fototerapią nazywany leczenie światłem naturalnym lub sztucznym. Po raz pierwszy zastosowano ją do leczenia depresji sezonowych. Obecnie jest to terapia główna i uzupełniająca w przypadku wielu schorzeń m.in.: łuszczycy, żółtaczki niemowląt, osteomalacji, niektórych zaburzeń psychicznych.

Fototerapia w leczeniu depresji sezonowej

Ten rodzaj fototerapii stosowany jest u osób, które cierpią z powodu pogorszenia nastroju w okresie jesienno-zimowym. Wykazano, że depresja w tym okresie roku jest wywoływana przede wszystkim przez zmniejszenie ekspozycji na światło słoneczne. Terapia polega na naświetlaniu pacjenta białym światłem przez 30 minut dziennie, zwykle rano. Naświetlania powtarza się przez okres 2-3 tygodni, przy czym poprawa nastroju powinna nastąpić najpóźniej po 14 dniach od zakończenia terapii. Fototerapia w sezonowych stanach depresyjnych jest skuteczna w 80% przypadków.

Fototerapia w leczeniu łuszczycy

Fototerapia zalecana jest we wszystkich postaciach łuszczycy zwyczajnej, przede wszystkim wtedy, gdy zmiany są rozległe i rozsiane. Naświetlania wykonuje się zwykle 3 razy w tygodniu przez okres 6 tygodni. Po 6 tygodniach fototerapii następuje remisja łuszczycy na około pół roku (po tym czasie naświetlania należy powtórzyć). Fototerapię można łączyć z innymi formami leczenia, co zwykle pozwala wydłużyć okres pomiędzy naświetlaniami. Ten rodzaj terapii jest skuteczny u około 85% chorych na łuszczycę zwyczajną.

Polecamy: Helioterapia - słońce lekarzem?

Fototerapia w leczeniu żółtaczki niemowląt

W tym rodzaju fototerapii stosuje się naświetlanie niemowlęcia białym lub niebieskim światłem. Światło sprawia, że bilirubina, odpowiedzialna za wystąpienie żółtaczki, przeistacza się w nieszkodliwy izomer, który jest łatwo wydalany z organizmu. Podczas naświetlań dziecko leży całkowicie rozebrane, jedynie na oczach musi mieć specjalne okulary. Co 2-3 godziny personel medyczny zmienia jego pozycję, tak aby objąć naświetlaniem całą powierzchnię ciała. Fototerapia jest skuteczna w zdecydowanej większości przypadków żółtaczki u niemowląt.

Fototerapia w krzywicy i osteomalacji

Krzywica u dzieci i osteomalacja, czyli zespół rozmiękania kości u dorosłych to schorzenia spowodowane niedoborem witaminy D3. Witamina ta reguluje gospodarkę wapniową i fosforową w organizmie, odpowiadając pośrednio za gęstość mineralną kości. Witamina D3 jest wytwarzana w dużej ilości w skórze pod wpływem światła słonecznego. U osób, które cierpią na jej niedobór, doskonałym leczeniem okazała się fototerapia. Choć jest jeszcze rzadko stosowaną metodą, w wielu przypadkach daje korzystne efekty.

Przeczytaj także: Poparzenia słoneczne

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA