Gorączka u dziecka może występować bez innych objawów. Co oznacza i jak wtedy postępować?

gorączka u dziecka bez innych objawów fot. Adobe Stock, Syda Productions
Gorączka u dziecka bez innych objawów klinicznych może oznaczać zarówno infekcję, jak i chorobę niezakaźną. Podwyższona temperatura u dziecka często niepokoi rodziców, a gdy nie towarzyszą jej żadne inne symptomy, nie wiadomo, jak sobie z nią radzić. Dowiedz się, co oznacza gorączka u dziecka bez innych objawów, jak postępować i kiedy zgłosić się do lekarza.
/ 22.08.2024 14:02
gorączka u dziecka bez innych objawów fot. Adobe Stock, Syda Productions

Spis treści:

  1. Co oznacza gorączka u dziecka bez innych objawów?
  2. Leczenie gorączki bez innych objawów. Co zrobić?
  3. Kiedy zgłosić się do lekarza z gorączką u dziecka?

Co oznacza gorączka u dziecka bez innych objawów?

Gorączka u dziecka bez innych objawów, czyli tzw. izolowana gorączka, jest powodem do niepokoju wielu rodziców. Jest też wyzwaniem diagnostycznym dla lekarza, ponieważ brak innych symptomów powoduje, że trudno znaleźć źródło choroby. Gorączka jest tylko objawem i zazwyczaj stoi za nią jakiś problem zdrowotny. Za gorączkę u dziecka uznaje się temperaturę 38°C lub wyższą. Gorączka u dziecka bez innych objawów może wynikać z co najmniej kilku różnych przyczyn.

  • Gorączka może poprzedzać rozwój infekcji wirusowej i być jedynym wczesnym objawem choroby. Infekcje wirusowe są najczęstszą przyczyną gorączki bez innych objawów. Przeważnie samoistnie ustępują bez specjalnego leczenia.
  • Podwyższona temperatura może być jedynym objawem ząbkowania. Wiele dzieci, gdy wyżynają się pierwsze ząbki, reaguje gorączką. Jest ona zwykle niewielka, w okolicy 38°C, może się pojawiać i znikać, często nasila się wieczorem.
  • Szybko rozwijająca się wysoka gorączka (do 40°C) jest głównym objawem trzydniówki. Trwa około 3 dni, ustępuje w krótkim czasie i zwykle po niej pojawia się charakterystyczna drobnoplamkowa wysypka na ciele. 
  • Gorączka występująca bez innych objawów może świadczyć o zakażeniu układu moczowego (ZUM). Szczególnie u małych dzieci przebieg jest skąpoobjawowy i może pojawić się tylko podwyższona temperatura (zwykle 38-40°C).
  • Długotrwała gorączka u dziecka, utrzymująca się powyżej 3 tygodni, 
  • Izolowana gorączka może też być efektem szczepienia. W ciągu kilku dni po podaniu szczepionki u niektórych dzieci pojawia się zwykle podwyższona temperatura, ale raczej nie wysoka gorączka.
  • Tzw. gorączka hektyczna występująca, gdy różnica temperatur w ciągu dnia wynosi ponad 2-3°C, przy czym zazwyczaj temperatura rano jest prawidłowa albo obniżona – taka gorączka świadczy najczęściej o gruźlicy, sepsie albo odoskrzelowym zapaleniu płuc. 
  • Istnieje też termin gorączki nieznanego pochodzenia oraz gorączki przedłużonej. Gorączka przedłużona trwa dłużej niż typowo przy danej chorobie (np. 10 dni przy przeziębieniu). Z kolei gorączka nieznanego pochodzenia to temperatura powyżej 38,3°C, utrzymująca się przez co najmniej 3 tygodnie bez uchwytnej przyczyny (nie można wyjaśnić jej źródła w ciągu pierwszych dni diagnostyki). Długotrwała gorączka wymaga najczęściej pobytu w szpitalu, może być objawem poważnej infekcji, np. gruźlicy lub zakażenia EBV.
  • Izolowana gorączka u dzieci może być symptomem chorób nowotworowych takich jak białaczka lub chłoniak. 

Leczenie gorączki bez innych objawów. Co zrobić?

Jeżeli gorączka występuje u niemowlęcia albo nie ustępuje w ciągu 3 dni, zawsze należy udać się do pediatry. Również wtedy, gdy jest bardzo wysoka. W innym przypadku możemy spróbować zadziałać najpierw samodzielnie w domu, podobnie jak w każdym przypadku gorączki u dziecka.

Aby obniżyć temperaturę u dziecka, możesz podać mu dostępny bez recepty lek przeciwgorączkowy (paracetamol lub ibuprofen). Najmłodszym dzieciom najłatwiej podać go w formie czopka, a starszym - zawiesiny o owocowym smaku. Sprawdź też: Kiedy zbijać gorączkę u dziecka?

Oprócz podawania leków na gorączkę, temperaturę obniżysz domowymi sposobami:

  • Rób chłodne okłady. Możesz wykorzystać ręcznik namoczony w wodzie o temperaturze ok. 20°C. Okłady obniżają gorączkę, jednak działają na krótko. Należy je powtarzać co godzinę lub dwie.
  • Nie przegrzewaj dziecka i utrzymuj optymalną temperaturę w pomieszczeniu (powinna mieć ok. 20°C). 
  • Podawaj dziecku napoje, często i w niewielkich ilościach. Może to być woda, słaba herbata, napar z malin lub lipy.
  • Odpoczynek jest bardzo ważny, aby organizm miał siłę na walkę z ukrytą infekcją. 

Pamiętaj, aby sprawdzać kilka razy w ciągu dnia temperaturę dziecka. Należy ją mierzyć również wtedy, kiedy zauważysz pogorszenie wyglądu lub samopoczucia.

Gorączki o nieznanej przyczynie nie leczy się antybiotykami ani sterydami, chyba że lekarz stwierdzi inaczej i uzna, że istnieją dowody na to, że dziecko może mieć np. gruźlicę.

Sprawdź: Czy z gorączką można wyjść na dwór?

Kiedy zgłosić się do lekarza z gorączką u dziecka?

Jeżeli w ciągu 3 dni gorączka nie ustępuje pomimo leczenia, należy zgłosić się do lekarza. Zwłaszcza jeśli dziecko jest małe.

Do pediatry zawsze należy się udać z gorączką, gdy chodzi o niemowlę do 3. miesiąca życia. Stan zdrowia tak małego dziecka wymaga szczególnej troski, dlatego w przypadku podwyższonej temperatury, niezależnie od tego, czy są inne objawy, czy ich nie ma, zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem. 

Także wysoka gorączka u dziecka (40°C lub więcej) jest wskazaniem do pilnej wizyty. Zgłoś się do lekarza również wtedy, gdy zauważysz objawy odwodnienia: senność, apatię, brak apetytu, rzadkie oddawanie moczu, albo inne niepokojące symptomy, np. wybroczyny na skórze lub trudności z oddychaniem. 

Źródła:

Trapani S, Fiordelisi A, Stinco M, Resti M. Update on Fever of Unknown Origin in Children: Focus on Etiologies and Clinical Approach. Children (Basel). 2023 Dec 24;11(1):20. doi: 10.3390/children11010020,

Brown I, Finnigan NA. Fever of Unknown Origin. [Updated 2023 Aug 14]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532265/,

Chusid MJ. Fever of Unknown Origin in Childhood. Pediatr Clin North Am. 2017 Feb;64(1):205-230. doi: 10.1016/j.pcl.2016.08.014.

Czytaj także:
Gorączka u dziecka w upały - kiedy to przegrzanie, a kiedy udar
Mity na temat gorączki u dziecka
Zielony katar – o czym świadczy i jak prawidłowo go leczyć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA